Psie choroby – kilka słów o tych najbardziej powszechnych

chory piesek
Każdemu z nas zdarza się rozchorować, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jak się wtedy zachowujemy? Jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, chcemy spokoju i odpoczynku. Tak samo reaguje pies w czasie osłabienia spowodowanego chorobą.
Powinniśmy pamiętać o tym, aby zapewnić pupilowi dostęp do świeżej wody, oraz odpoczynek. Jeśli posiadamy dzieci, najlepiej uświadomić im, że piesek jest chory i wymaga nie tylko opieki ale też wypoczynku. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie (w miarę możliwości) psa w cichym miejscu, w którym będzie mu wygodnie i ciepło.
Do najczęstszych chorób u psów, możemy zaliczyć te wywoływane przez ukąszenia kleszczy. Babeszjoza niebezpieczna, śmiertelna w przypadku nieleczenia choroba odkleszczowa. Do jej objawów należą brak apetytu i/lub pragnienia, bóle w trakcie ruchu, osowiałość i nietypowe zachowania zwierzęcia, szybkie męczenie się i brak chęci do zabawy. Drugą równie niebezpieczną chorobą odkleszczową jest borelioza, charakterystycznymi objawami są zapalenie wraz z obrzękiem wielu stawów, rumień wędrujący na skórze, gorączka, apatyczność i niechęć do jedzenia. Objawy bardzo zbliżone do boreliozy jaka występuje u ludzi.
Do najbardziej znanych chyba chorób zakaźnych należą nosówka i wścieklizna. Tylko regularne szczepienia i kontrolowanie, by pies nie stykał się z bezpańskimi zwierzętami oraz nie wąchał odchodów (gdyby tak każdy pamiętał o woreczkach na psie odchody nie byłoby problemu…) pozwalają w zadowalający sposób zabezpieczyć pupila przed tymi chorobami. Objawy nosówki podzielić możemy na trzy stadia. Etap oddechowy – wysoka gorączka, kaszel, katar, zapalenie spojówek i zmiany w gardle. Etap pokarmowy – wymioty, biegunka, brak apetytu. Oraz etap neurologiczny (występujący często nawet mimo leczenia choroby) – drżenie kończyn, żuchwy, porażenie.  Choroba ta, oprócz tego że niebezpieczna, niesie za sobą również szereg nieprzyjemnych powikłań jak padaczka, problemy neurologiczne i problemy z zębami.
Kolejnymi powszechnymi chorobami, które często wynikają z delikatnych nawet uszkodzeń są zapalenie spojówek, zapalenie ucha i skręt żołądka. Pierwsze dwa łatwo zaobserwować, gdyż objawy są od razu widoczne, zapalenie spojówek charakteryzuje się zmianami w obrębie oka lub obu oczu, na zapalenie ucha pies reaguje potrząsaniem głową, ciągłym zainteresowaniem uchem (drapaniem, grzebaniem), czasem pojawiają się również zmiany skórne. Skręt żołądka z kolei daje objawy głównie pokarmowe. Zwierzę podejmuje nieudolne próby wymiotów, często oblizuje się ei ślini, odbijania mu się, a brzuch ulega powiększeniu, pojawia się dyszenie, szybsza praca serca, a czasem nawet utrata przytomności.
Najważniejszym jest, żeby w porę zaobserwować sygnały wysyłane przez psa i szybko skonsultować wszelkie wątpliwości dotyczące jego zachowania z weterynarzem tak, aby można było w jak najkrótszym czasie rozpocząć leczenie. Nie skłaniamy nikogo do pewnego rodzaju hipochondrii, jednak niedopuszczalne jest czekanie „aż samo przejdzie”.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *