5 porad – Jak zadbać o starszego czworonoga?

pies senior

Z biegiem czasu każdy rozbrykany szczeniak stanie się statecznym psim seniorem. Wraz z wiekiem zmianie ulegają nie tylko zachowanie, lecz także potrzeby pupila. Jak zadbać o starszego czworonoga, by zapewnić mu jak najlepszą jesień życia?

Zadbaj o właściwy poziom aktywności fizycznej

Psi senior nie ma już tyle energii, by beztrosko hasać i biegać za piłką. Odpowiednia ilość ruchu jest jednak niezbędna, by utrzymać pupila w dobrym zdrowiu, wraz z wiekiem wzrasta bowiem ryzyko utraty masy mięśniowej i nadwagi. Opiekun sędziwego czworonoga powinien więc zadbać o jego regularną aktywność fizyczną. Musi przy tym pamiętać, by ruch był dostosowany do możliwości psa i uwzględniał ograniczenia wynikające z jego wieku.

Zapewnij psu dobrą karmę

Potrzeby żywieniowe psa zmieniają się wraz z wiekiem. Czworonożni seniorzy powinni otrzymywać karmę, która zawiera mniej białka i tłuszczy, a więcej warzyw. Pozwala to zminimalizować ryzyko nadwagi, które wzrasta wraz z obniżeniem aktywności pupila. Podawana psu karma powinna również zawierać glukozaminę. Ten organiczny związek chemiczny bierze czynny udział w budowie chrząstek i wzmacnia stawy sędziwego pupila.

Znajdź dobrego weterynarza

Proces starzenia niechybnie prowadzi do spadku odporności i pojawienia się różnorodnych problemów zdrowotnych. Wraz z wiekiem pies będzie potrzebował coraz częstszych konsultacji weterynaryjnych, istotne jest więc, by znaleźć dobrego, zaufanego specjalistę, który ma doświadczenie w pracy z czworonożnymi seniorami. Zapewnienie psu odpowiedniej opieki weterynarza umożliwia wczesne reagowanie na oznaki starzenia i implementację rozwiązań pozwalających poprawić komfort i wydłużyć życie pupila.

pies senior

Dostosuj przestrzeń do możliwości psiego seniora

Problemy ze stawami, spadek masy mięśniowej i ogólne obniżenie sprawności fizycznej na skutek procesów starzenia sprawiają, że schody, wysokie progi, a nawet ciasno ustawione w domu meble mogą stanowić dla psa przeszkodę nie do pokonania. Opiekun powinien więc zadbać, by przestrzeń, w jakiej przebywa czworonożny senior, była dla niego przyjazna i nie powodowała trudności w codziennym funkcjonowaniu.

Przygotuj psu ustronne miejsce do odpoczynku

Pies w zaawansowanym wieku znacznie szybciej się męczy i potrzebuje większej ilości odpoczynku. Istotne jest więc, by przygotować mu wygodne legowisko w ustronnym miejscu, gdzie będzie mógł w spokoju zregenerować siły.

Niezależnie od wieku psa, każdy opiekun powinien zaopatrzyć się w psie worki. Dzięki nim można w komfortowy sposób usunąć pozostawione przez pupila nieczystości, a następnie umieścić je w specjalnym pojemniku na psie odchody.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Jak przygotować swój dom na przyjście szczeniaka?

Pojawienie się w domu szczeniaka to ogromne przeżycie dla wszystkich domowników. Taka sytuacja wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, co zapewni komfort zarówno opiekunom, jak i samemu zwierzęciu. Przede wszystkim nie można zapomnieć o zakupie niezbędnych akcesoriów, które przydadzą się podczas pierwszych dni pobytu w nowym domu.

Zabawki i aktywności, które zapewnią rozrywkę twojemu psu

Jak zapewnić rozrywkę czworonożnemu przyjacielowi? Pytanie to zadaje sobie wielu opiekunów psów. By pupil był zdrowy i szczęśliwy, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich bodźców.

Podróż z psem – 5 praktycznych porad

Podróżowanie z psem może być równie ekscytujące, co podróżowanie z innymi ludźmi. Jednak psy mogą mieć dodatkowe potrzeby, które należy wziąć pod uwagę. Oto pięć praktycznych porad, które umożliwią bezpieczne i komfortowe podróżowanie z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.

Kup teraz