Częstotliwość spacerów – jak dostosować ją do psa?

Każdy, kto decyduje się na posiadanie psa, musi liczyć się z pewnymi obowiązkami. Jednym z nich są codzienne spacery. Jest to konieczne, aby nasz pupil nie tylko załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, ale przede wszystkim cieszył się dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną.

Brak odpowiedniej ilości spacerów może przyczynić się do występowania przykrych dolegliwości zdrowotnych oraz problemów behawioralnych.

Jak często należy spacerować z psem?

Niezależnie od rasy, płci, wieku czy temperamentu, każdy pies ma potrzebę regularnego ruchu. Chodzi tutaj o teren, w którym nasz pupil nie tylko załatwi swoje potrzeby fizjologiczne, ale będzie mógł spokojnie się wybiegać i wyszaleć. Warto pamiętać, że na każdym właścicielu ciąży obowiązek posprzątania po swoim czworonogim przyjacielu. Służą do tego specjalne woreczki na psie kupy. Psy uwielbiają poznawać nowe tereny, dlatego zapewnienie im takiej możliwości pozwoli na zaspokojenie potrzeb poznawczych. Dzięki temu nie będą powstawać problemy behawioralne związane z niszczeniem rzeczy w domu.

⚠️ Częstotliwość spacerowania z psem w dużej mierze zależy od jego wieku, temperamentu czy stanu zdrowia.

Najczęściej należy wyprowadzać szczeniaki. W ten sposób są uczone czystości i załatwiania swoich potrzeb na zewnątrz. Warto pamiętać, że szczeniaki mają mały pęcherz i nie potrafią wstrzymać moczu, dlatego muszą być wyprowadzane najczęściej jak to możliwe. Dobrze jest, poza nauką czystości, wyprowadzić swojego małego pupila dwa, trzy razy w ciągu dnia na spacer, który należy wykorzystać na poznawanie okolicy, wspólną zabawę czy bieganie. Jeśli chodzi o dorosłe psy, to spacery z nimi powinny odbywać się najlepiej co 8 godzin. Dobrze, jeśli pies wyprowadzany jest o stałych porach. Takie rozwiązanie pozwoli mu na spokojne kontrolowanie pęcherza. Optymalnie w ciągu dnia na spacer powinno wychodzić się 3 razy – w tym dwa krótsze, jeden dłuższy.

Ile powinien trwać idealny spacer?

Warto co jakiś czas zmieniać miejsca, w które udajemy się z naszym pupilem. Czworonogi uwielbiają parki, lasy czy łąki. Z powodzeniem można je również zabrać nad wodę. Wszystko uzależnione jest od naszych możliwości. Dodatkowo warto pamiętać, że psy uwielbiają poznawać nowe miejsca.

Długość spacerów również uzależniona jest od wieku, stanu zdrowia i temperamentu psa. W przypadku szczeniaków konieczne są krótkie spacery, ponieważ maluchy szybko się męczą. To samo dotyczy starszych psów. Kiedy nasz pupil zaczyna dorastać, długość wycieczki stopniowo się zwiększa. Ważna jest także rasa czworonoga. Te zaliczane do aktywnych potrzebują dużo ruchu na świeżym powietrzu i otwartej przestrzeni. Każdy pies musi być wyprowadzany przynajmniej trzy razy dziennie – dwa spacery powinny trwać ok. 15 minut, aby zwierzak na spokojnie załatwił swoje potrzeby fizjologiczne, i jeden dłuższy, trwający ok. 1 godziny, podczas którego będzie mógł się wyszaleć.

sprzątanie psich odchodów na spacerze

Jak znaleźć kompromis podczas nieobecności w domu?

Częstotliwość spacerów jest niezwykle ważna, jednak co zrobić, jeśli opiekunów nie ma w domu? To problematyczna sytuacja, w szczególności w odniesieniu do szczeniąt, które muszą być często wyprowadzane. Dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie specjalnej maty (najlepiej przy wyjściu), na której pies będzie mógł załatwić swoje potrzeby. Należy jednak pamiętać, że takie rozwiązanie powinno być stosowane wyłącznie podczas nieobecności wszystkich domowników. Zaraz po powrocie do domu, należy wyprowadzić pieska na spacer, pamiętając o zabraniu woreczków na psie odchody, aby móc posprzątać po czworonogu. Wyjście na dwór po powrocie opiekuna jest konieczne, ponieważ pupil nie może przyzwyczaić się do załatwiania swoich potrzeb na macie podczas obecności domowników. Takie zachowanie rozleniwi psa i zniechęci do opróżniania w innym miejscu. 

Codzienne spacery są niezwykle ważne dla każdego psa. To nie tylko załatwienie potrzeb fizjologicznych, ale przede wszystkim ruch i zabawa. Każdy właściciel powinien zadbać, aby jego pupil mógł spokojnie opróżnić pęcherz i jelita oraz miał możliwość poznawać nowe miejsca i inne zwierzęta.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Sprawdź, czym jest wybieg dla psów i co się w nim znajduje

Wybieg dla psów to ogrodzony teren zielony, który zaprojektowano z myślą o czworonogach mieszkających w mieście. Wchodzi się na niego przez specjalne śluzy, które zapobiegają swobodnemu opuszczaniu terenu zabawy przez pupila i przeciwdziałają ewentualnym ucieczkom. Wybieg dla psów stanowi jedno z nielicznych, ogólnodostępnych miejsc, w którym czworonóg może zostać bez przeszkód spuszczony ze smyczy. Oferuje […]

3 powody, dla których warto odwiedzić psi park

Psi park jest miejscem, w którym opiekun może bezpiecznie spuścić psa ze smyczy i pozwolić mu na swobodną zabawę. Stanowi dużą atrakcję dla czworonogów i cieszy się uznaniem wśród ich właścicieli.

Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Kup teraz