Czy zabezpieczać psa przed kleszczami także zimą?

zabezpieczenie przed kleszczami zimą

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Opiekunowie psów powinni zadbać o to, aby zabezpieczyć swoje czworonogi przed kleszczami, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia poważnymi chorobami.

Jak odpowiednio zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Ze względu na łagodne zimy w Polsce, bardzo ważne jest to, aby stosować środki odstraszające te pajęczaki również o tej porze roku. Mimo że kleszcze są najbardziej aktywne, gdy temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni Celsjusza, to brak mrozów sprawia, że coraz częściej pojawiają się one również zimą. Jeśli spacerujesz ze swoim pupilem po łąkach czy lasach, to nie zapomnij o właściwym zabezpieczeniu czworonoga.

kleszcz u psa

Opiekunowie psów mają do dyspozycji kilka sposobów na ochronę przed kleszczami. Mogą zastosować specjalne krople, które wydzielają zapach, zniechęcający pajęczaki przed wbiciem się w skórę. Aplikowanie tego preparatu trzeba jednak powtarzać regularnie. W gabinetach weterynaryjnych można również kupić tabletki, które działają odstraszająco na kleszcze. Wcześniej warto jednak zasięgnąć porady lekarza, który oceni, czy w przypadku konkretnego czworonoga ich stosowanie jest wskazane.

Zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem na ochronę psa podczas spaceru jest stosowanie obroży. Jest ona nasączona specjalnym preparatem, który odstrasza pajęczaki, a jednocześnie jest bezpieczny dla człowieka oraz pupila. Obroża jest wygodna dla psa i  w żaden sposób nie przeszkadza mu w codziennej aktywności.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się na spacer z psem?

Wybierając się na spacer ze swoim pupilem, trzeba pamiętać, że troska o jego bezpieczeństwo to nie jedyny obowiązek, jaki trzeba spełnić. Bardzo ważne jest także sprzątanie po swoim czworonogu, do czego niezbędne są woreczki na psie odchody. Przestrzeganie tych zasad pozwala utrzymać czystość w miejscach uczęszczanych przez opiekunów czworonogów.

Spacerując w miejscu, w którym znajdują się inni ludzie, warto zadbać o to, aby pies był na smyczy. Nawet najbardziej posłuszny zwierzak może się czegoś wystraszyć lub ruszyć w pogoń za gołębiem. Puszczanie luzem psów powinno odbywać się w miejscu, gdzie nie ma wielu ludzi, a pupil może swobodnie eksplorować otoczenie. Dzięki temu spacer będzie prawdziwą przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla jego opiekuna.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Tarzanie w trawie – dlaczego pies to robi?

Większość właścicieli psów z pewnością zauważyła niezwykłe zamiłowanie ich czworonogów do tarzania się w trawie. Nie ulega wątpliwości, że czynność ta sprawia im dużą przyjemność. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny tarzania się psów w trawie?

Jakie komendy powinien znać pies? Poradnik dla opiekunów

Uczenie psa komend nie jest łatwe, ale za to zapewnia opiekunom mnóstwo zabawy. Odpowiednie ułożenie psiaka ma ogromne znaczenie w procesie wychowania zwierzęcia, dlatego też warto poświęcić czas na ćwiczenia.

Twój pies to podbiegacz? Dowiedz się, co zrobić

Psy, które biegają luzem na spacerach, nie słuchając komend swojego właściciela oraz zaczepiając inne czworonogi, są często przyczyną konfliktów z innymi opiekunami. Niepożądane zachowanie, jakim jest podbieganie do obcych, w wielu przypadkach wiąże się z nieprzewidzianą reakcją psów. Niestety, działania zwierząt, które się wcześniej nie poznały, mogą być różne – począwszy od strachu i wycofania, […]

Kup teraz