Czy zabezpieczać psa przed kleszczami także zimą?

zabezpieczenie przed kleszczami zimą

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Opiekunowie psów powinni zadbać o to, aby zabezpieczyć swoje czworonogi przed kleszczami, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia poważnymi chorobami.

Jak odpowiednio zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Ze względu na łagodne zimy w Polsce, bardzo ważne jest to, aby stosować środki odstraszające te pajęczaki również o tej porze roku. Mimo że kleszcze są najbardziej aktywne, gdy temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni Celsjusza, to brak mrozów sprawia, że coraz częściej pojawiają się one również zimą. Jeśli spacerujesz ze swoim pupilem po łąkach czy lasach, to nie zapomnij o właściwym zabezpieczeniu czworonoga.

kleszcz u psa

Opiekunowie psów mają do dyspozycji kilka sposobów na ochronę przed kleszczami. Mogą zastosować specjalne krople, które wydzielają zapach, zniechęcający pajęczaki przed wbiciem się w skórę. Aplikowanie tego preparatu trzeba jednak powtarzać regularnie. W gabinetach weterynaryjnych można również kupić tabletki, które działają odstraszająco na kleszcze. Wcześniej warto jednak zasięgnąć porady lekarza, który oceni, czy w przypadku konkretnego czworonoga ich stosowanie jest wskazane.

Zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem na ochronę psa podczas spaceru jest stosowanie obroży. Jest ona nasączona specjalnym preparatem, który odstrasza pajęczaki, a jednocześnie jest bezpieczny dla człowieka oraz pupila. Obroża jest wygodna dla psa i  w żaden sposób nie przeszkadza mu w codziennej aktywności.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się na spacer z psem?

Wybierając się na spacer ze swoim pupilem, trzeba pamiętać, że troska o jego bezpieczeństwo to nie jedyny obowiązek, jaki trzeba spełnić. Bardzo ważne jest także sprzątanie po swoim czworonogu, do czego niezbędne są woreczki na psie odchody. Przestrzeganie tych zasad pozwala utrzymać czystość w miejscach uczęszczanych przez opiekunów czworonogów.

Spacerując w miejscu, w którym znajdują się inni ludzie, warto zadbać o to, aby pies był na smyczy. Nawet najbardziej posłuszny zwierzak może się czegoś wystraszyć lub ruszyć w pogoń za gołębiem. Puszczanie luzem psów powinno odbywać się w miejscu, gdzie nie ma wielu ludzi, a pupil może swobodnie eksplorować otoczenie. Dzięki temu spacer będzie prawdziwą przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla jego opiekuna.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Kup teraz