Czy zabezpieczać psa przed kleszczami także zimą?

zabezpieczenie przed kleszczami zimą

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Opiekunowie psów powinni zadbać o to, aby zabezpieczyć swoje czworonogi przed kleszczami, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia poważnymi chorobami.

Jak odpowiednio zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Ze względu na łagodne zimy w Polsce, bardzo ważne jest to, aby stosować środki odstraszające te pajęczaki również o tej porze roku. Mimo że kleszcze są najbardziej aktywne, gdy temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni Celsjusza, to brak mrozów sprawia, że coraz częściej pojawiają się one również zimą. Jeśli spacerujesz ze swoim pupilem po łąkach czy lasach, to nie zapomnij o właściwym zabezpieczeniu czworonoga.

kleszcz u psa

Opiekunowie psów mają do dyspozycji kilka sposobów na ochronę przed kleszczami. Mogą zastosować specjalne krople, które wydzielają zapach, zniechęcający pajęczaki przed wbiciem się w skórę. Aplikowanie tego preparatu trzeba jednak powtarzać regularnie. W gabinetach weterynaryjnych można również kupić tabletki, które działają odstraszająco na kleszcze. Wcześniej warto jednak zasięgnąć porady lekarza, który oceni, czy w przypadku konkretnego czworonoga ich stosowanie jest wskazane.

Zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem na ochronę psa podczas spaceru jest stosowanie obroży. Jest ona nasączona specjalnym preparatem, który odstrasza pajęczaki, a jednocześnie jest bezpieczny dla człowieka oraz pupila. Obroża jest wygodna dla psa i  w żaden sposób nie przeszkadza mu w codziennej aktywności.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się na spacer z psem?

Wybierając się na spacer ze swoim pupilem, trzeba pamiętać, że troska o jego bezpieczeństwo to nie jedyny obowiązek, jaki trzeba spełnić. Bardzo ważne jest także sprzątanie po swoim czworonogu, do czego niezbędne są woreczki na psie odchody. Przestrzeganie tych zasad pozwala utrzymać czystość w miejscach uczęszczanych przez opiekunów czworonogów.

Spacerując w miejscu, w którym znajdują się inni ludzie, warto zadbać o to, aby pies był na smyczy. Nawet najbardziej posłuszny zwierzak może się czegoś wystraszyć lub ruszyć w pogoń za gołębiem. Puszczanie luzem psów powinno odbywać się w miejscu, gdzie nie ma wielu ludzi, a pupil może swobodnie eksplorować otoczenie. Dzięki temu spacer będzie prawdziwą przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla jego opiekuna.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Aktywny jesienny spacer z psem – jak się przygotować?

Spacer to dla psa nie tylko czas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Wyjście powinno zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu oraz dać możliwość eksploracji otoczenia i socjalizacji z innymi psami. Spacer jest dla czworonoga również okazją do spędzenia przyjemnych chwil ze swoim ludzkim przewodnikiem. Jesienią właściciele psów mogą zaplanować wyjścia do parków urozmaicone zabawami węchowymi w postaci poszukiwania […]

Ile powinien jeść pies? Liczymy zapotrzebowanie kaloryczne

By pies przez długie lata zachował zdrowie i dobre samopoczucie, właściciel musi zadbać o utrzymanie jego optymalnej wagi. W tym celu konieczne jest podawanie czworonogowi odpowiedniej ilości jedzenia. Ważne, by porcje nie były ani zbyt duże, ani zbyt małe. Jak określić właściwą wielkość psich posiłków?

Dlaczego pies tarza się w kupach i jak temu zapobiec?

Niektóre psy uwielbiają znajdować śmierdzące, obrzydliwe rzeczy – tarzają się w odchodach innych zwierząt, rozkopują stare nory gryzoni i zajadają się zepsutym jedzeniem. Wielu właścicieli psów jest zakłopotanych zachowaniem swoich pupili – zwłaszcza tarzaniem się w znalezionych kupach. Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się, dlaczego Twój pies to robi?

Kup teraz