Czy zabezpieczać psa przed kleszczami także zimą?

zabezpieczenie przed kleszczami zimą

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Opiekunowie psów powinni zadbać o to, aby zabezpieczyć swoje czworonogi przed kleszczami, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia poważnymi chorobami.

Jak odpowiednio zabezpieczyć psa przed kleszczami?

Ze względu na łagodne zimy w Polsce, bardzo ważne jest to, aby stosować środki odstraszające te pajęczaki również o tej porze roku. Mimo że kleszcze są najbardziej aktywne, gdy temperatura oscyluje w okolicach 10 stopni Celsjusza, to brak mrozów sprawia, że coraz częściej pojawiają się one również zimą. Jeśli spacerujesz ze swoim pupilem po łąkach czy lasach, to nie zapomnij o właściwym zabezpieczeniu czworonoga.

kleszcz u psa

Opiekunowie psów mają do dyspozycji kilka sposobów na ochronę przed kleszczami. Mogą zastosować specjalne krople, które wydzielają zapach, zniechęcający pajęczaki przed wbiciem się w skórę. Aplikowanie tego preparatu trzeba jednak powtarzać regularnie. W gabinetach weterynaryjnych można również kupić tabletki, które działają odstraszająco na kleszcze. Wcześniej warto jednak zasięgnąć porady lekarza, który oceni, czy w przypadku konkretnego czworonoga ich stosowanie jest wskazane.

Zdecydowanie najczęściej wybieranym sposobem na ochronę psa podczas spaceru jest stosowanie obroży. Jest ona nasączona specjalnym preparatem, który odstrasza pajęczaki, a jednocześnie jest bezpieczny dla człowieka oraz pupila. Obroża jest wygodna dla psa i  w żaden sposób nie przeszkadza mu w codziennej aktywności.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając się na spacer z psem?

Wybierając się na spacer ze swoim pupilem, trzeba pamiętać, że troska o jego bezpieczeństwo to nie jedyny obowiązek, jaki trzeba spełnić. Bardzo ważne jest także sprzątanie po swoim czworonogu, do czego niezbędne są woreczki na psie odchody. Przestrzeganie tych zasad pozwala utrzymać czystość w miejscach uczęszczanych przez opiekunów czworonogów.

Spacerując w miejscu, w którym znajdują się inni ludzie, warto zadbać o to, aby pies był na smyczy. Nawet najbardziej posłuszny zwierzak może się czegoś wystraszyć lub ruszyć w pogoń za gołębiem. Puszczanie luzem psów powinno odbywać się w miejscu, gdzie nie ma wielu ludzi, a pupil może swobodnie eksplorować otoczenie. Dzięki temu spacer będzie prawdziwą przyjemnością zarówno dla psa, jak i dla jego opiekuna.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Jak zmotywować się do aktywności na świeżym powietrzu z psem w okresie jesienno-zimowym?

Okres jesienno-zimowy może stanowić wyzwanie dla osób, które chcą pozostać aktywne na świeżym powietrzu, szczególnie gdy mamy do czynienia z niskimi temperaturami, krótkimi dniami i zmiennymi warunkami atmosferycznymi. Jednak regularne spacery i aktywności na zewnątrz są nie tylko ważne dla zdrowia fizycznego i psychicznego ludzi, ale przede wszystkim są niezbędne dla naszych czworonożnych przyjaciół. Jak […]

Adopcja psa – dlaczego warto się na nią zdecydować i jak odpowiedzialnie dbać o nowego przyjaciela?

Decyzja o adopcji psa to nie tylko szansa, by odmienić los bezdomnego zwierzęcia, ale również możliwość doświadczania ogromnej satysfakcji i radości z obecności czworonożnego przyjaciela. Warto jednak pamiętać, że adopcja wiąże się również z dużą odpowiedzialnością, w tym z zapewnieniem psu właściwej opieki oraz zaspokojeniem jego codziennych potrzeb. Oprócz troski o zdrowie, karmienie i spacery, ważnym […]

Bieganie z psem „canicross” – jak wspólnie zadbać o formę i zdrowie?

Bieganie to jedna z najbardziej naturalnych i efektywnych form aktywności fizycznej, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie. Jeśli masz psa, warto rozważyć wspólne bieganie, które przyniesie korzyści nie tylko Tobie, ale również Twojemu pupilowi. Pies, jak każdy z nas, potrzebuje regularnej dawki ruchu, by zachować zdrowie i dobrą kondycję. Wspólne biegi mogą być idealnym sposobem […]

Kup teraz
cookies