Ile powinien jeść pies? Liczymy zapotrzebowanie kaloryczne

żywienie psa

By pies przez długie lata zachował zdrowie i dobre samopoczucie, właściciel musi zadbać o utrzymanie jego optymalnej wagi. W tym celu konieczne jest podawanie czworonogowi odpowiedniej ilości jedzenia. Ważne, by porcje nie były ani zbyt duże, ani zbyt małe. Jak określić właściwą wielkość psich posiłków?

Określanie odpowiedniej ilości pożywienia dla psa 

Do określania odpowiedniej ilości pożywienia dla psa wykorzystywany jest przelicznik, w którym na każdy kilogram masy ciała czworonoga przypada 70 kalorii. Zgodnie z tym równaniem pies, który waży 6 kilogramów, będzie potrzebował w ciągu doby 420 kalorii. Wartość tę należy jednak dopasować do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego czworonoga. 

Od czego zależy zapotrzebowanie kaloryczne psa?

Zapotrzebowanie kaloryczne psa zależy w dużej mierze od jego aktywności, nie jest to jednak jedyny czynnik, jaki właściciel powinien uwzględniać, komponując posiłki czworonoga. Wpływ na dzienne zapotrzebowanie energetyczne mają także: 

  • rasa – psy ras miniaturowych potrzebują stosunkowo więcej energii od ras dużych, gdyż mają szybszy metabolizm, 
  • grubość sierści – psy o grubej, dobrze izolującej od zimna sierści potrzebują mniej energii od psów krótkowłosych, 
  • wiek – szczeniaki wykazują większe zapotrzebowanie energetyczne od psich seniorów, 
  • to, czy pies jest wykastrowany – psy wykastrowane mają mniejsze zapotrzebowanie na energię od psów niewykastrowanych, 
  • pora roku, pogoda i temperatura – ten sam pies może potrzebować więcej energii w miesiącach zimnych, niż w miesiącach ciepłych.

Wpływ na zapotrzebowanie energetyczne ma również waga, płeć, indywidualny metabolizm oraz stan zdrowia, a także to, czy pies przebywa w domu, czy na zewnątrz.

Po czym poznać, że pies dostaje za mało lub za dużo pożywienia?

W celu określenia, czy pies otrzymuje odpowiednią ilość pożywienia, wskazane jest monitorowanie częstotliwości wypróżnień pupila. Zbyt częsta defekacja może świadczyć o wydawaniu psu zbyt obfitych porcji jedzenia, rzadkie sygnalizowanie potrzeby to z kolei jeden z możliwych symptomów niedostatecznego karmienia. O tym, czy wielkość posiłków psa zaspokaja jego potrzeby, może poinformować właściciela również wygląd stolca. Z tego powodu wskazane jest każdorazowe sprawdzanie odchodów pupila podczas ich zbierania z użyciem specjalnych woreczków. Biodegradowalne, a przy tym niezwykle wytrzymałe i komfortowe w użytkowaniu torebki na psie odchody Psi Pakiet są zdecydowanie wygodniejsze od łopatki i umożliwiają nie tylko posprzątanie po czworonożnym przyjacielu, lecz również skontrolowanie jego stanu zdrowia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Co zrobić, aby pies przestał jeść kupy? Poznaj przyczyny koprofagii

Zdarza się, że niektóry psy wpadają w nieprzyjemny nawyk i zaczynają zjadać kupy. Fachowo to zjawisko nazywa się koprofagią. W świecie zwierząt to zjawisko nie jest czymś dziwnym czy obrzydliwym, ale u psów powinno nas zaniepokoić.

Kup teraz