Ile powinien jeść pies? Liczymy zapotrzebowanie kaloryczne

żywienie psa

By pies przez długie lata zachował zdrowie i dobre samopoczucie, właściciel musi zadbać o utrzymanie jego optymalnej wagi. W tym celu konieczne jest podawanie czworonogowi odpowiedniej ilości jedzenia. Ważne, by porcje nie były ani zbyt duże, ani zbyt małe. Jak określić właściwą wielkość psich posiłków?

Określanie odpowiedniej ilości pożywienia dla psa 

Do określania odpowiedniej ilości pożywienia dla psa wykorzystywany jest przelicznik, w którym na każdy kilogram masy ciała czworonoga przypada 70 kalorii. Zgodnie z tym równaniem pies, który waży 6 kilogramów, będzie potrzebował w ciągu doby 420 kalorii. Wartość tę należy jednak dopasować do indywidualnego zapotrzebowania energetycznego czworonoga. 

Od czego zależy zapotrzebowanie kaloryczne psa?

Zapotrzebowanie kaloryczne psa zależy w dużej mierze od jego aktywności, nie jest to jednak jedyny czynnik, jaki właściciel powinien uwzględniać, komponując posiłki czworonoga. Wpływ na dzienne zapotrzebowanie energetyczne mają także: 

  • rasa – psy ras miniaturowych potrzebują stosunkowo więcej energii od ras dużych, gdyż mają szybszy metabolizm, 
  • grubość sierści – psy o grubej, dobrze izolującej od zimna sierści potrzebują mniej energii od psów krótkowłosych, 
  • wiek – szczeniaki wykazują większe zapotrzebowanie energetyczne od psich seniorów, 
  • to, czy pies jest wykastrowany – psy wykastrowane mają mniejsze zapotrzebowanie na energię od psów niewykastrowanych, 
  • pora roku, pogoda i temperatura – ten sam pies może potrzebować więcej energii w miesiącach zimnych, niż w miesiącach ciepłych.

Wpływ na zapotrzebowanie energetyczne ma również waga, płeć, indywidualny metabolizm oraz stan zdrowia, a także to, czy pies przebywa w domu, czy na zewnątrz.

Po czym poznać, że pies dostaje za mało lub za dużo pożywienia?

W celu określenia, czy pies otrzymuje odpowiednią ilość pożywienia, wskazane jest monitorowanie częstotliwości wypróżnień pupila. Zbyt częsta defekacja może świadczyć o wydawaniu psu zbyt obfitych porcji jedzenia, rzadkie sygnalizowanie potrzeby to z kolei jeden z możliwych symptomów niedostatecznego karmienia. O tym, czy wielkość posiłków psa zaspokaja jego potrzeby, może poinformować właściciela również wygląd stolca. Z tego powodu wskazane jest każdorazowe sprawdzanie odchodów pupila podczas ich zbierania z użyciem specjalnych woreczków. Biodegradowalne, a przy tym niezwykle wytrzymałe i komfortowe w użytkowaniu torebki na psie odchody Psi Pakiet są zdecydowanie wygodniejsze od łopatki i umożliwiają nie tylko posprzątanie po czworonożnym przyjacielu, lecz również skontrolowanie jego stanu zdrowia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Dlaczego warto kupić kosze na psie odchody bezpośrednio od producenta?

Sprzątanie po czworonogach to obowiązek każdego opiekuna psów. Mimo że nadal jest to dużym problemem, zwłaszcza w miastach, to coraz więcej osób ma świadomość tego, że jest to ważne. Ogromnym ułatwieniem w sprzątaniu nieczystości jest ustawienie w newralgicznych miejscach specjalnych pojemników na psie odchody.

Czy zabezpieczać psa przed kleszczami także zimą?

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Opiekunowie psów powinni zadbać o to, aby zabezpieczyć swoje czworonogi przed kleszczami, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia poważnymi chorobami.

Aktywny jesienny spacer z psem – jak się przygotować?

Spacer to dla psa nie tylko czas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Wyjście powinno zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu oraz dać możliwość eksploracji otoczenia i socjalizacji z innymi psami. Spacer jest dla czworonoga również okazją do spędzenia przyjemnych chwil ze swoim ludzkim przewodnikiem. Jesienią właściciele psów mogą zaplanować wyjścia do parków urozmaicone zabawami węchowymi w postaci poszukiwania […]

Kup teraz