Jak karmić psa? Najważniejsze zasady

karmienie psa

Odpowiednie żywienie psa sprawia, że jest on w stanie zachować zdrowie i doskonałą formę przez wiele lat. Liczy się przy tym nie tylko jakość podawanego jedzenia, lecz także sposób karmienia.

Jak często karmić psa?

Zgodnie z obowiązującymi zaleceniami, psa należy karmić dwa razy dziennie – rano oraz po południu bądź wieczorem. Częstotliwość podawania karmy może być jednak różna w zależności od indywidualnych uwarunkowań czworonoga. U psów ze skłonnością do rozszerzania żołądka dzienną dawkę pokarmu warto podzielić na mniejsze porcje. W takim wypadku karmienie może się odbywać nawet cztery razy dziennie.

Od czego zależy wielkość porcji?

Wielkość porcji zależy od rasy i masy ciała psa, a także poziomu jego aktywności. Oczywistym jest, że pies dużo biegający, będzie potrzebował większej ilości jedzenia od psa spędzającego większość dnia na drzemkach. Wpływ na wielkość porcji ma także wiek czworonoga. Młodsze psy potrzebują większych ilości pożywienia od psich seniorów. Wielkość porcji jedzeniowych ulega ponadto zmianie w zależności od pory roku, pogody i temperatury. Psy potrzebują więcej energii w miesiącach zimnych niż w miesiącach ciepłych.

jak karmić psa

Czas karmienia

Czas karmienia psa powinien być stały, gdyż umacnia to poczucie bezpieczeństwa czworonoga i pozytywnie wpływa na jego ogólne samopoczucie. Pożywienie najlepiej podawać po powrocie ze spaceru. Wcześniej warto jednak dać pupilowi trochę czasu na odpoczynek. Nie poleca się karmienia przed spacerem, gdyż w celu zapewnienia komfortu gastrycznego pies powinien mieć po jedzeniu czas na trawienie. Poza regularnymi posiłkami można również podawać smaczki, które stanowią formę nagrody i sprawiają czworonogowi wiele radości. Warto robić to w trakcie spaceru, jako element treningu lub zabawy. Można na przykład rozsypać pokarm w trawie lub umieścić go w specjalnych interaktywnych pojemnikach.

Wpływ żywienia na psie odchody

Żywienie psa ma wpływ na jego odchody. Decyduje między innymi o częstotliwości wypróżnień. Zbyt obfite karmienie może powodować nadmiernie częste oddawanie kału, z kolei podawanie niedostatecznych ilości pożywienia prowadzi do zbyt rzadkiego wypróżniania. O tym, czy czworonóg jest karmiony właściwie, świadczyć może także wygląd stolca, jego konsystencja oraz zapach. W celu zapewnienia właściwej opieki psu wskazane jest więc każdorazowe sprawdzanie jego odchodów. Można to zrobić, zbierając je przy pomocy wytrzymałych, biodegradowalnych woreczków Psi Pakiet.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Zabawki i aktywności, które zapewnią rozrywkę twojemu psu

Jak zapewnić rozrywkę czworonożnemu przyjacielowi? Pytanie to zadaje sobie wielu opiekunów psów. By pupil był zdrowy i szczęśliwy, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich bodźców.

Podróż z psem – 5 praktycznych porad

Podróżowanie z psem może być równie ekscytujące, co podróżowanie z innymi ludźmi. Jednak psy mogą mieć dodatkowe potrzeby, które należy wziąć pod uwagę. Oto pięć praktycznych porad, które umożliwią bezpieczne i komfortowe podróżowanie z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.

Jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort swojego psa w upalne dni?

Upał może być trudny dla nas wszystkich, jednak szczególnie doskwiera on naszym czworonożnym przyjaciołom. Psy nie regulują temperatury tak jak my, więc bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort w upalne dni.

Kup teraz