Jak przygotować swój dom na przyjście szczeniaka?

szczeniak

Pojawienie się w domu szczeniaka to ogromne przeżycie dla wszystkich domowników. Taka sytuacja wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, co zapewni komfort zarówno opiekunom, jak i samemu zwierzęciu. Przede wszystkim nie można zapomnieć o zakupie niezbędnych akcesoriów, które przydadzą się podczas pierwszych dni pobytu w nowym domu.

O czym trzeba pamiętać przed pojawieniem się szczeniaka?

Bardzo ważne jest to, aby przygotować miejsce, w którym szczeniak będzie mógł odpoczywać oraz swobodnie się bawić. Warto wybrać miękkie posłanie o odpowiedniej wielkości, która będzie dopasowana do gabarytów zwierzaka. Trzeba pamiętać o tym, że szczeniak szybko rośnie, dlatego zwłaszcza w przypadku większych ras za kilka miesięcy niezbędna będzie wymiana leżanki na nowy model.

Kompletując wyprawkę dla szczeniaka, nie można także zapomnieć o misce na karmę oraz wodę, kilku zabawkach oraz smyczy i szelkach lub obroży. Jeśli kupujesz psa z hodowli, to z pewnością otrzymasz pakiet najważniejszych rzeczy wraz z karmą, którą do tej pory jadł pies. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy doświadczonego weterynarza, który doradzi, jaką dietę warto stosować u szczeniaka.

szczeniak gryzący zabawkę

Co jeszcze trzeba przygotować dla szczeniaka?

Wybierając zabawki dla szczeniaka, warto ograniczyć się do 4-5 gadżetów, które będą trwałe i wykonane z wytrzymałych materiałów. Należy pamiętać o tym, że małe psy lubią gryźć, dlatego zabawki muszą być trwałe. Świetnie sprawdzają się akcesoria edukacyjne, które pozwalają zaspokoić naturalne potrzeby szczeniaka oraz rozwijają jego inteligencję i zmysły. Stopniowo zabawki można uzupełniać o nowe modele, co pozwoli uniknąć sytuacji, gdy zwierzę nudzi się swoimi akcesoriami.

Każdy opiekun psa musi zaopatrzyć się także w psie worki, które są niezbędne podczas spacerów. Najlepiej sprawdzą się te, które są wykonane z wytrzymałego tworzywa. W wielu miastach można znaleźć pojemniki na psie odchody, które są wyposażone właśnie w takie worki. Jednak i tak warto mieć ich spory zapas.

Do pielęgnacji szczeniaka niezbędne są również akcesoria, takie jak:

  • szampon,
  • obcinacz do pazurów,
  • pasta do czyszczenia zębów,
  • chusteczki do przemywania uszu.

Są to rzeczy, które przydają się w pierwszych tygodniach życia psa. Z czasem samodzielnie stwierdzisz, które akcesoria się sprawdzają, a które z nich są zupełnie nietrafione. Trzeba pamiętać o tym, że szczeniak to prawdziwa rewolucja w życiu, ale radość, jaką wnosi do codziennego życia jest nie do opisana.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Kup teraz