Jak sprzątać po psie

Temat higieny zwierząt i sprzątania po psach jest obecnie bardzo popularny. Jak się niejednokrotnie okazuje właściciele nie wiedzą w jaki sposób prawidłowo zadbać o swojego pupila. Chodzi tu zarówno o temat higieny samego pieska jak i o sprzątanie jego odchodów.

Sprzątanie po psach podczas spaceru

Kosz na psie kupyPsa należy wyprowadzać co najmniej dwa razy dziennie. Chodzi o to by umożliwić zwierzęciu wystarczająco dużo ruchu oraz możliwość załatwiania się. Pies powinien załatwiać się dwa razy dziennie, jego właściciel powinien zatem zwracać uwagę na tę kwestię i mieć na uwadze potrzeby psa.

Sprzątanie po psie to temat trudny i kontrowersyjny – również prawnie. Nie wszystkie samorządy w odpowiednich dokumentach regulują kwestie tego jak sprzątać po psie. Zależnie od zapisów samorządowych sprzątanie po psie może obejmować wyrzucanie psich kup do odpowiednich koszy na śmieci albo do zwykłych koszy na zmieszane odpady komunalne. Ta kwestia jest różnie rozwiązana w różnych miastach, dlatego przed przygarnięciem psa, należy zdobyć informacje na ten temat, tak aby wiedzieć jak sprzątać po psie zgodnie z zaleceniami litery prawa.

Do tematu sprzątania po psie trzeba odpowiednio się przygotować. W tym celu na każdy spacer (albo tylko na te spacery podczas, których jesteśmy pewni, że nas pies się załatwi) zabierajmy ze sobą woreczki na odchody i łopatkę lub sam woreczek. Obecnie coraz więcej miast oferuje możliwość odbioru darmowych woreczków na psie odchody dla osób, które są właścicielami czworonogów. Dla tych, którym jednak miasto nie oferuje darmowych worków pozostaje skorzystać z możliwości wykupienia pakietu specjalnych woreczków na psie kupy lub też skorzystanie ze zwykłych woreczków foliowych. Gdy sprzątanie po psach wejdzie nam w krew, nie będzie ono dla nas problematyczne – jest to przecież jeden z obowiązków, których byliśmy świadomi gdy decydowaliśmy się na zaadoptowanie psa i zamieszkanie z nim z miejskiej dżungli.

Sprzątanie po psie nie tylko dla siebie

Należy pamiętać, że temat sprzątania po psach nie dotyczy jedynie właścicieli czworonogów. Chodzi o wszystkich mieszkańców miast, którzy narażeni są na przykre niespodzianki w postaci psich kup na chodnikach. Nie zbieranie odchodów po swoim psie, nastawia negatywnie do tych zwierząt wielu ludzi i powoduje ich negatywne reakcje. Jeśli chcemy zminimalizować ryzyko, że nas pies zostanie przykro potraktowany przez innych mieszkańców miasta, warto sprzątać po psie.

Historie, w których małe dzieci bawiące się w piaskownicach zarażają się chorobami, powodowanymi przez rozwijające się bakterii kałowe psów, i muszą przechodzić długie leczenie – przerażają. Przerażają także opowieści o psach, które zostały otrute dlatego, że „zanieczyszczały środowisko miejsce”. Dlatego pamiętajmy! aby uniknąć takich sytuacji warto dbać o czystość miejska i po każdym spacerze sprzątać po psie.