Psie kupy na trawniku – czy stanowią zagrożenie dla zdrowia

pies robiący kupę

Z każdym rokiem właścicieli psów jest coraz więcej, a niestety wciąż wielu z nich nie potrafi zrozumieć, jak ważne jest sprzątanie kup po swoim psie. W odchodach zwierząt znajduje się mnóstwo pasożytów, które mogą być zagrożeniem dla ludzi, a w szczególności dla dzieci, które nie przejmują się higieną i wsadzają brudne palce do buzi.

Oprócz tego, że psia kupa jest niebezpieczna dla człowieka, to może być też zagrożeniem dla Twojego pupila. Czworonogi obwąchują znalezione odchody, tarzają się w nich, a czasem nawet je zjadają. Mając bezpośredni kontakt z obcym kałem, bardzo łatwo mogą złapać bakterię lub pasożyta. Te natomiast mogą doprowadzić do różnych chorób, często niebezpiecznych. 

Jakie pasożyty żyją w psiej kupie?

Jednym z pasożytów jest glista, która może spowodować toksokarozę, czyli chorobę, która może przebiegać bezobjawowo, jednak w najgorszym przypadku może nawet zaatakować mózg. Kolejnym spotykanym pasożytem jest tasiemiec. Przez niego w wątrobie mogą powstawać cysty. Jest też odpowiedzialny za bąblowicę, która atakuje wątrobę oraz nerki. Tęgoryjce skutkują m.in. niedokrwistością, problemami żołądkowymi i trudnościami w oddychaniu. W psim kale mogą też występować włosogłówki, które powodują wyniszczające organizm krwiste biegunki. 

W psich kupach żyją też pierwotniaki, które mogą wywołać toksoplazmozę (błędnie łączona tylko z kotami!). To choroba objawiająca się gorączką i bólami stawów, może też spowodować zapalanie opon mózgowych. Inną chorobą, jaką niosą pierwotniaki, jest giardioza (znana też pod nazwą lamblioza), która atakuje układ pokarmowy i powoduje silną biegunkę oraz zaburzenia wchłaniania jelitowego. Kontakt z psią kupą może skutkować także przeniesieniem się do ludzkiego organizmu Salmonelli.

Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i psa?

Warto pamiętać o systematycznym odrobaczeniu psa, aby zapobiegać rozwojowi niechcianych chorób. Mycie rąk po zabawie z psem również powinno być podstawą. Przede wszystkim powinno się jednak pamiętać o tym, że sprzątanie po czworonożnym przyjacielu jest konieczne.

Jak widać, nie tylko dla ogólnej estetyki otoczenia, ale też dla zdrowia ludzi i zwierząt. Biorąc pod uwagę popularność koszy na psie odchody i specjalnych woreczków (nawet tych w wersji biodegradowalnej), nie powinno sprawiać to problemów. Sprzątanie po psie można potraktować nawet jako działania profilaktyczne.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Kup teraz