Z każdym rokiem właścicieli psów jest coraz więcej, a niestety wciąż wielu z nich nie potrafi zrozumieć, jak ważne jest sprzątanie kup po swoim psie. W odchodach zwierząt znajduje się mnóstwo pasożytów, które mogą być zagrożeniem dla ludzi, a w szczególności dla dzieci, które nie przejmują się higieną i wsadzają brudne palce do buzi.
Oprócz tego, że psia kupa jest niebezpieczna dla człowieka, to może być też zagrożeniem dla Twojego pupila. Czworonogi obwąchują znalezione odchody, tarzają się w nich, a czasem nawet je zjadają. Mając bezpośredni kontakt z obcym kałem, bardzo łatwo mogą złapać bakterię lub pasożyta. Te natomiast mogą doprowadzić do różnych chorób, często niebezpiecznych.
Jakie pasożyty żyją w psiej kupie?
Jednym z pasożytów jest glista, która może spowodować toksokarozę, czyli chorobę, która może przebiegać bezobjawowo, jednak w najgorszym przypadku może nawet zaatakować mózg. Kolejnym spotykanym pasożytem jest tasiemiec. Przez niego w wątrobie mogą powstawać cysty. Jest też odpowiedzialny za bąblowicę, która atakuje wątrobę oraz nerki. Tęgoryjce skutkują m.in. niedokrwistością, problemami żołądkowymi i trudnościami w oddychaniu. W psim kale mogą też występować włosogłówki, które powodują wyniszczające organizm krwiste biegunki.
W psich kupach żyją też pierwotniaki, które mogą wywołać toksoplazmozę (błędnie łączona tylko z kotami!). To choroba objawiająca się gorączką i bólami stawów, może też spowodować zapalanie opon mózgowych. Inną chorobą, jaką niosą pierwotniaki, jest giardioza (znana też pod nazwą lamblioza), która atakuje układ pokarmowy i powoduje silną biegunkę oraz zaburzenia wchłaniania jelitowego. Kontakt z psią kupą może skutkować także przeniesieniem się do ludzkiego organizmu Salmonelli.
Jak zadbać o bezpieczeństwo swoje i psa?
Warto pamiętać o systematycznym odrobaczeniu psa, aby zapobiegać rozwojowi niechcianych chorób. Mycie rąk po zabawie z psem również powinno być podstawą. Przede wszystkim powinno się jednak pamiętać o tym, że sprzątanie po czworonożnym przyjacielu jest konieczne.
Jak widać, nie tylko dla ogólnej estetyki otoczenia, ale też dla zdrowia ludzi i zwierząt. Biorąc pod uwagę popularność koszy na psie odchody i specjalnych woreczków (nawet tych w wersji biodegradowalnej), nie powinno sprawiać to problemów. Sprzątanie po psie można potraktować nawet jako działania profilaktyczne.