Tarzanie w trawie – dlaczego pies to robi?

pies tarzający się w trawie

Większość właścicieli psów z pewnością zauważyła niezwykłe zamiłowanie ich czworonogów do tarzania się w trawie. Nie ulega wątpliwości, że czynność ta sprawia im dużą przyjemność. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny tarzania się psów w trawie?

Radość i chęć zabawy

Przewracanie się na plecy od szczenięcia kojarzy się psom z przyjemnością i dobrym nastrojem. Tarzanie się w trawie jest więc często przejawem dobrego humoru. Pies chce w ten sposób wyrazić radość i okazać chęć do zabawy z opiekunem lub innymi czworonogami.

Ćwiczenia i pielęgnacja

Tarzanie się w trawie to także rodzaj aktywności fizycznej. Pies, przewracając się na plecy i turlając po podłożu, przyjmuje inną od zwyczajowej pozycję ciała, można więc powiedzieć, że stanowi to pewien rodzaj ćwiczenia. Tarzanie to ponadto doskonały masaż i forma samodzielnej pielęgnacji skóry oraz sierści. W okresie, w którym pies zaczyna zmieniać owłosienie, turlanie się w trawie, liściach, gałęziach, piasku oraz błocie przybiera zazwyczaj na sile. Pozwala ono bowiem usunąć martwe włosy i przyspieszyć proces zrzucania sierści.

tarzanie psa w trawie

Pozostawianie własnego zapachu

Powodem tarzania się psa w trawie może być także chęć pozostawienia na niej swojego zapachu. W ten sposób oznacza on dane miejsce jako należące do niego lub informuje inne psy, że w nim przebywał. Tarzanie w trawie stanowi więc sposób komunikacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Maskowanie własnego zapachu

Psy tym chętniej tarzają się w trawie, im mocniejszy jest wydawany przez nią zapach. Z tego powodu często wybierają miejsca, w których znajdują się odchody. Wynika to z chęci zamaskowania własnego zapachu i stania się niewyczuwalnymi dla innych zwierząt. Dzięki temu pies może lepiej podejść potencjalną ofiarę podczas łowów. Nawet jeśli czworonóg nie jest psem myśliwskim i nigdy nie polował, chęć wtopienia się w tło zapachowe stanowi dla niego naturalny odruch.

Z uwagi na upodobanie psów do tarzania się w trawie podczas spacerów, wszyscy właściciele powinni pamiętać o dokładnym zbieraniu odchodów swojego pupila. Nikt nie chce w końcu stawać przed koniecznością usuwania fekaliów z sierści swojego czworonożnego przyjaciela. Do zbierania psich odchodów warto wykorzystać specjalne, biodegradowalne woreczki Psi Pakiet, które cechują się niezwykłą wytrzymałością i zapewniają maksymalny komfort użycia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Kup teraz