Tarzanie w trawie – dlaczego pies to robi?

pies tarzający się w trawie

Większość właścicieli psów z pewnością zauważyła niezwykłe zamiłowanie ich czworonogów do tarzania się w trawie. Nie ulega wątpliwości, że czynność ta sprawia im dużą przyjemność. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny tarzania się psów w trawie?

Radość i chęć zabawy

Przewracanie się na plecy od szczenięcia kojarzy się psom z przyjemnością i dobrym nastrojem. Tarzanie się w trawie jest więc często przejawem dobrego humoru. Pies chce w ten sposób wyrazić radość i okazać chęć do zabawy z opiekunem lub innymi czworonogami.

Ćwiczenia i pielęgnacja

Tarzanie się w trawie to także rodzaj aktywności fizycznej. Pies, przewracając się na plecy i turlając po podłożu, przyjmuje inną od zwyczajowej pozycję ciała, można więc powiedzieć, że stanowi to pewien rodzaj ćwiczenia. Tarzanie to ponadto doskonały masaż i forma samodzielnej pielęgnacji skóry oraz sierści. W okresie, w którym pies zaczyna zmieniać owłosienie, turlanie się w trawie, liściach, gałęziach, piasku oraz błocie przybiera zazwyczaj na sile. Pozwala ono bowiem usunąć martwe włosy i przyspieszyć proces zrzucania sierści.

tarzanie psa w trawie

Pozostawianie własnego zapachu

Powodem tarzania się psa w trawie może być także chęć pozostawienia na niej swojego zapachu. W ten sposób oznacza on dane miejsce jako należące do niego lub informuje inne psy, że w nim przebywał. Tarzanie w trawie stanowi więc sposób komunikacji z innymi przedstawicielami swojego gatunku.

Maskowanie własnego zapachu

Psy tym chętniej tarzają się w trawie, im mocniejszy jest wydawany przez nią zapach. Z tego powodu często wybierają miejsca, w których znajdują się odchody. Wynika to z chęci zamaskowania własnego zapachu i stania się niewyczuwalnymi dla innych zwierząt. Dzięki temu pies może lepiej podejść potencjalną ofiarę podczas łowów. Nawet jeśli czworonóg nie jest psem myśliwskim i nigdy nie polował, chęć wtopienia się w tło zapachowe stanowi dla niego naturalny odruch.

Z uwagi na upodobanie psów do tarzania się w trawie podczas spacerów, wszyscy właściciele powinni pamiętać o dokładnym zbieraniu odchodów swojego pupila. Nikt nie chce w końcu stawać przed koniecznością usuwania fekaliów z sierści swojego czworonożnego przyjaciela. Do zbierania psich odchodów warto wykorzystać specjalne, biodegradowalne woreczki Psi Pakiet, które cechują się niezwykłą wytrzymałością i zapewniają maksymalny komfort użycia.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Zabawki i aktywności, które zapewnią rozrywkę twojemu psu

Jak zapewnić rozrywkę czworonożnemu przyjacielowi? Pytanie to zadaje sobie wielu opiekunów psów. By pupil był zdrowy i szczęśliwy, konieczne jest zapewnienie mu odpowiednich bodźców.

Podróż z psem – 5 praktycznych porad

Podróżowanie z psem może być równie ekscytujące, co podróżowanie z innymi ludźmi. Jednak psy mogą mieć dodatkowe potrzeby, które należy wziąć pod uwagę. Oto pięć praktycznych porad, które umożliwią bezpieczne i komfortowe podróżowanie z naszymi czworonożnymi przyjaciółmi.

Jak zadbać o bezpieczeństwo i komfort swojego psa w upalne dni?

Upał może być trudny dla nas wszystkich, jednak szczególnie doskwiera on naszym czworonożnym przyjaciołom. Psy nie regulują temperatury tak jak my, więc bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo i komfort w upalne dni.

Kup teraz