Twój pies to podbiegacz? Dowiedz się, co zrobić

psi podbiegacz

Psy, które biegają luzem na spacerach, nie słuchając komend swojego właściciela oraz zaczepiając inne czworonogi, są często przyczyną konfliktów z innymi opiekunami. Niepożądane zachowanie, jakim jest podbieganie do obcych, w wielu przypadkach wiąże się z nieprzewidzianą reakcją psów. Niestety, działania zwierząt, które się wcześniej nie poznały, mogą być różne – począwszy od strachu i wycofania, a na agresji kończąc.

Jeśli widzisz zatem, że Twój pies wykazuje cechy podbiegacza i nie słucha poleceń, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego treningu. Prawidłowe wychowanie i ułożenie psa jest jednym z najważniejszych obowiązków opiekuna, tak samo istotnym jak sprzątanie po nim odchodów.

Pies podbiegacz – nauka chodzenia na smyczy

To do właściciela psa należy obowiązek pilnowania, aby podczas spaceru szedł on blisko nogi i nie zagrażał innym przechodniom i ich czworonogom. Z różnych względów psy nie lubią, kiedy inne osobniki podbiegają do nich i próbują się zapoznać. Obce psy nie zawsze będą chętne do zabawy, dlatego jeśli Twój czworonóg jest typowym podbiegaczem, a zatem zaczepia wszystkich dookoła, należy coś z tym zrobić.

pies podbiegający do innego psa

Niestety, nauka psa komend i odpowiedniego zachowania na spacerach jest czasochłonna i wymaga dużo cierpliwości. Dlatego zaleca się prowadzenie go na smyczy we wszystkich miejscach, gdzie mógłby spotkać innego osobnika. Dopiero w momencie, kiedy jesteśmy pewni, że pies posłucha takich komend jak „Wróć”, „Czekaj” czy „Do mnie”, możemy pomyśleć o spuszczeniu go ze smyczy.

Trening prostych komend i reakcja psa na ich wykonanie

Psa należy szkolić już od szczeniaka, aby wychowanie wpłynęło na jego osobowość w momencie, kiedy dojrzeje. Trening podstawowych komend to krok do tego, aby zwierzę potrafiło zachować się na spacerze i dla własnego bezpieczeństwa nie podbiegało i nie zaczepiało innych psów. Zaniedbanie nauki poleceń wiąże się z poważnymi konsekwencjami, gdyż trudno jest przewidzieć reakcję czworonogów w stresujących dla nich sytuacjach. W przypadku psów podbiegających pogryzienie lub ucieczka zdarzają się bardzo często.

Psi behawiorysta – kiedy się do niego zgłosić?

Pomimo dobrego treningu oraz prowadzenia psa na smyczy, właścicielom nie zawsze udaje się samodzielnie ułożyć psa. Dlatego też warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty i podczas konsultacji przedstawić problem. Behawiorysta pomoże znaleźć źródło niewłaściwego zachowania psa, a tym samym – wskaże kilka metod jego rozwiązania. Pomoc specjalisty jest tutaj niezbędna do tego, aby nauczyć psa odpowiedniego postępowania.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Tarzanie w trawie – dlaczego pies to robi?

Większość właścicieli psów z pewnością zauważyła niezwykłe zamiłowanie ich czworonogów do tarzania się w trawie. Nie ulega wątpliwości, że czynność ta sprawia im dużą przyjemność. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny tarzania się psów w trawie?

Jakie komendy powinien znać pies? Poradnik dla opiekunów

Uczenie psa komend nie jest łatwe, ale za to zapewnia opiekunom mnóstwo zabawy. Odpowiednie ułożenie psiaka ma ogromne znaczenie w procesie wychowania zwierzęcia, dlatego też warto poświęcić czas na ćwiczenia.

Dlaczego warto kupić kosze na psie odchody bezpośrednio od producenta?

Sprzątanie po czworonogach to obowiązek każdego opiekuna psów. Mimo że nadal jest to dużym problemem, zwłaszcza w miastach, to coraz więcej osób ma świadomość tego, że jest to ważne. Ogromnym ułatwieniem w sprzątaniu nieczystości jest ustawienie w newralgicznych miejscach specjalnych pojemników na psie odchody.

Kup teraz