Twój pies to podbiegacz? Dowiedz się, co zrobić

psi podbiegacz

Psy, które biegają luzem na spacerach, nie słuchając komend swojego właściciela oraz zaczepiając inne czworonogi, są często przyczyną konfliktów z innymi opiekunami. Niepożądane zachowanie, jakim jest podbieganie do obcych, w wielu przypadkach wiąże się z nieprzewidzianą reakcją psów. Niestety, działania zwierząt, które się wcześniej nie poznały, mogą być różne – począwszy od strachu i wycofania, a na agresji kończąc.

Jeśli widzisz zatem, że Twój pies wykazuje cechy podbiegacza i nie słucha poleceń, konieczne jest wprowadzenie odpowiedniego treningu. Prawidłowe wychowanie i ułożenie psa jest jednym z najważniejszych obowiązków opiekuna, tak samo istotnym jak sprzątanie po nim odchodów.

Pies podbiegacz – nauka chodzenia na smyczy

To do właściciela psa należy obowiązek pilnowania, aby podczas spaceru szedł on blisko nogi i nie zagrażał innym przechodniom i ich czworonogom. Z różnych względów psy nie lubią, kiedy inne osobniki podbiegają do nich i próbują się zapoznać. Obce psy nie zawsze będą chętne do zabawy, dlatego jeśli Twój czworonóg jest typowym podbiegaczem, a zatem zaczepia wszystkich dookoła, należy coś z tym zrobić.

pies podbiegający do innego psa

Niestety, nauka psa komend i odpowiedniego zachowania na spacerach jest czasochłonna i wymaga dużo cierpliwości. Dlatego zaleca się prowadzenie go na smyczy we wszystkich miejscach, gdzie mógłby spotkać innego osobnika. Dopiero w momencie, kiedy jesteśmy pewni, że pies posłucha takich komend jak „Wróć”, „Czekaj” czy „Do mnie”, możemy pomyśleć o spuszczeniu go ze smyczy.

Trening prostych komend i reakcja psa na ich wykonanie

Psa należy szkolić już od szczeniaka, aby wychowanie wpłynęło na jego osobowość w momencie, kiedy dojrzeje. Trening podstawowych komend to krok do tego, aby zwierzę potrafiło zachować się na spacerze i dla własnego bezpieczeństwa nie podbiegało i nie zaczepiało innych psów. Zaniedbanie nauki poleceń wiąże się z poważnymi konsekwencjami, gdyż trudno jest przewidzieć reakcję czworonogów w stresujących dla nich sytuacjach. W przypadku psów podbiegających pogryzienie lub ucieczka zdarzają się bardzo często.

Psi behawiorysta – kiedy się do niego zgłosić?

Pomimo dobrego treningu oraz prowadzenia psa na smyczy, właścicielom nie zawsze udaje się samodzielnie ułożyć psa. Dlatego też warto skorzystać z pomocy psiego behawiorysty i podczas konsultacji przedstawić problem. Behawiorysta pomoże znaleźć źródło niewłaściwego zachowania psa, a tym samym – wskaże kilka metod jego rozwiązania. Pomoc specjalisty jest tutaj niezbędna do tego, aby nauczyć psa odpowiedniego postępowania.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Co zrobić, aby pies przestał jeść kupy? Poznaj przyczyny koprofagii

Zdarza się, że niektóry psy wpadają w nieprzyjemny nawyk i zaczynają zjadać kupy. Fachowo to zjawisko nazywa się koprofagią. W świecie zwierząt to zjawisko nie jest czymś dziwnym czy obrzydliwym, ale u psów powinno nas zaniepokoić.

Kup teraz