Żywienie psa

Karma sucha, weterynaryjna czy resztki ze stołu? Karmić czworonoga możemy na wiele sposobów, jednak nie każdy z nich jest odpowiedni dla naszego pupila. Na metodę odżywiania psa powinno składać się wiele czynników. Przede wszystkim masa ciała, wiek i stopień aktywności. Dodać można również inne uwarunkowania, powstają nawet specjalnie pokarmy dla konkretnych ras psów uzależnione od ich predyspozycji i potrzeb.
Decydując się na gotową mieszankę, powinniśmy upewnić się, że jest ona wysokiej jakości i zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Na rynku mamy do wyboru szereg pokarmów różnych producentów, przeznaczonych dla różnych odbiorców. Znajdziemy karmę dla szczeniąt, suk ciężarnych i karmiących, psów dorosłych, otyłych czy nawet psich alergików.

Pokarmy dzielimy suche (które powinny być podstawą diety) i mokre (jako uzupełnienie codziennych posiłków). Nie należy serwować zwierzęciu wyłącznie karmy mokrej, gdyż może ona nie dostarczać wszystkich składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dodatkową zaletą suchego pokarmu jest fakt, iż pozytywnie wpływa on na uzębienie psa, redukując w pewnym stopniu kamień nazębny. Przejdźmy zatem do konkretów.

Masa psa i aktywność. Oczywistym jest, że małe pieski będą jadły mniej, dodatkowo pożywienie dla nich musi być nieco mniej kaloryczne (zwłaszcza, jeśli zwierzak ma skłonności do tycia) niż dla dużych psów „prowadzących” aktywny tryb życia. Domowy York, ratlerek czy nawet niewielkich rozmiarów kundelek powinien dostawać porcje odpowiednio dostosowane do jego gabarytów i możliwości. Duże zwierzęta, pozostające w ruchu, psy towarzyszące biegaczom czy rowerzystom lub po prostu lubiące aktywność i spędzające dużo czasu w ruchu powinny otrzymywać pełnowartościowe, wysokokaloryczne pożywienie.

Co z samodzielnym żywieniem psa? Jest to oczywiście doskonały sposób na utrzymanie zwierzaka w dobrym zdrowiu, jednak wymaga to pewnych nakładów czasu, sumienności i przede wszystkim chęci. Domowe żywienie, nie polega na wrzuceniu obiadowych resztek do psiej miski. To szereg czynności, które śmiało można porównać do diety. Potrawy muszą być przygotowywane w konkretny sposób, co jest pracochłonne, ale efekty z pewnością są tego warte. Mamy bowiem pewność co tak naprawdę trafia do menu naszego pupila i w jaki sposób zostało przetworzone, ponieważ sami jesteśmy odpowiedzialni za wszelkie procesy jakim poddane zostaje pożywienie. Dzięki takiemu domowemu przyrządzaniu posiłków dla psa, możemy kontrolować jego dietę w stu procentach, mamy wpływ na kaloryczność posiłków, zawartość mięsa i składników odżywczych, dzięki temu z kolei możemy wpłynąć na zbyt wysoką lub niską wagę pupila.
Ważny dla zdrowia jest oczywiście również ruch, regularne spacery są znakomitym sposobem na wspólne spędzenie czasu i zapewnienie czworonogowi wystarczającej dawki aktywności.

Na spacerze nie można oczywiście zapomnieć o naszych obowiązkach dotyczących sprzątania po piesku, polecamy oczywiście nasze worki na psie kupy 🙂

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓNIEŻ

Kup teraz