Psie choroby – kilka słów o tych najbardziej powszechnych

Każdemu z nas zdarza się rozchorować, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym. Jak się wtedy zachowujemy? Jesteśmy zmęczeni, rozdrażnieni, chcemy spokoju i odpoczynku. Tak samo reaguje pies w czasie osłabienia spowodowanego chorobą.
Powinniśmy pamiętać o tym, aby zapewnić pupilowi dostęp do świeżej wody, oraz odpoczynek. Jeśli posiadamy dzieci, najlepiej uświadomić im, że piesek jest chory i wymaga nie tylko opieki ale też wypoczynku. Doskonałym rozwiązaniem jest umieszczenie (w miarę możliwości) psa w cichym miejscu, w którym będzie mu wygodnie i ciepło.
Do najczęstszych chorób u psów, możemy zaliczyć te wywoływane przez ukąszenia kleszczy. Babeszjoza niebezpieczna, śmiertelna w przypadku nieleczenia choroba odkleszczowa. Do jej objawów należą brak apetytu i/lub pragnienia, bóle w trakcie ruchu, osowiałość i nietypowe zachowania zwierzęcia, szybkie męczenie się i brak chęci do zabawy. Drugą równie niebezpieczną chorobą odkleszczową jest borelioza, charakterystycznymi objawami są zapalenie wraz z obrzękiem wielu stawów, rumień wędrujący na skórze, gorączka, apatyczność i niechęć do jedzenia. Objawy bardzo zbliżone do boreliozy jaka występuje u ludzi.
Do najbardziej znanych chyba chorób zakaźnych należą nosówka i wścieklizna. Tylko regularne szczepienia i kontrolowanie, by pies nie stykał się z bezpańskimi zwierzętami oraz nie wąchał odchodów (gdyby tak każdy pamiętał o woreczkach na psie odchody nie byłoby problemu…) pozwalają w zadowalający sposób zabezpieczyć pupila przed tymi chorobami. Objawy nosówki podzielić możemy na trzy stadia. Etap oddechowy – wysoka gorączka, kaszel, katar, zapalenie spojówek i zmiany w gardle. Etap pokarmowy – wymioty, biegunka, brak apetytu. Oraz etap neurologiczny (występujący często nawet mimo leczenia choroby) – drżenie kończyn, żuchwy, porażenie.  Choroba ta, oprócz tego że niebezpieczna, niesie za sobą również szereg nieprzyjemnych powikłań jak padaczka, problemy neurologiczne i problemy z zębami.
Kolejnymi powszechnymi chorobami, które często wynikają z delikatnych nawet uszkodzeń są zapalenie spojówek, zapalenie ucha i skręt żołądka. Pierwsze dwa łatwo zaobserwować, gdyż objawy są od razu widoczne, zapalenie spojówek charakteryzuje się zmianami w obrębie oka lub obu oczu, na zapalenie ucha pies reaguje potrząsaniem głową, ciągłym zainteresowaniem uchem (drapaniem, grzebaniem), czasem pojawiają się również zmiany skórne. Skręt żołądka z kolei daje objawy głównie pokarmowe. Zwierzę podejmuje nieudolne próby wymiotów, często oblizuje się ei ślini, odbijania mu się, a brzuch ulega powiększeniu, pojawia się dyszenie, szybsza praca serca, a czasem nawet utrata przytomności.
Najważniejszym jest, żeby w porę zaobserwować sygnały wysyłane przez psa i szybko skonsultować wszelkie wątpliwości dotyczące jego zachowania z weterynarzem tak, aby można było w jak najkrótszym czasie rozpocząć leczenie. Nie skłaniamy nikogo do pewnego rodzaju hipochondrii, jednak niedopuszczalne jest czekanie „aż samo przejdzie”.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓNIEŻ

Kup teraz