Jak zbudować zdrową relację z psem?

łapy psa i ręce człowieka

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Szkolenie psa – podstawowe zasady

W szkoleniu psa istotne jest, by zacząć tak szybko, jak to możliwe, zadbać o właściwą motywację i rozpocząć naukę od prostych zadań.

Zacznij tak szybko, jak to możliwe

Szkolenie warto zacząć, gdy pies ma około osiem tygodni. U szczeniąt, które wcześnie rozpoczęły naukę, nie dochodzi do utrwalenia niepożądanych zachowań. W efekcie mają one mniej problemów behawioralnych w dorosłym wieku.

Zadbaj o właściwą motywację

Szkoląc psa, trzeba zadbać o właściwą motywację. Jej brak sprawi, że trening nie odniesie pożądanych efektów. Konieczne jest więc ustalenie, co ma dla pupila największą wartość. Jeśli jest to jedzenie, motywacją do działania może być zdobywanie pokarmu w postaci ulubionych smakołyków. Jeżeli z kolei motywująco działa na psa zabawa, warto posłużyć się jego ulubioną zabawką.

Rozpocznij naukę od prostych zadań

W szkoleniu psa istotne jest, by zacząć od prostych, przyjemnych ćwiczeń, które pupil będzie z chęcią wykonywał. Zazwyczaj na początek rekomenduje się naukę reagowania na imię i przywoływanie. Proste zadania pozwalają stworzyć solidne podstawy do dalszej nauki i sprawiają satysfakcję zarówno opiekunowi, jak i psu.

pies z opiekunem

Jak budować zaufanie?

W budowaniu zaufania istotne są pieszczoty i głos. Opiekun powinien głaskać i drapać pupila, a także mówić do niego w sposób spokojny, bez podnoszenia głosu. Niezwykle ważne jest również zaspokajania potrzeb czworonoga – osoba, która podaje psu jedzenie, jest w stanie szybko zdobyć jego zaufanie. Opiekun powinien ponadto poświęcać pupilowi czas, bawić się z nim i kilka razy w tygodniu zabierać na dłuższy spacer. Należy przy tym pamiętać, by pozostawione przez czworonoga nieczystości zbierać przy pomocy psich worków i wyrzucać do specjalnych pojemników na psie odchody.

Skuteczne metody rozwiązywania problemów behawioralnych

Najskuteczniejszą metodą rozwiązywania problemów behawioralnych jest metoda pozytywnego wzmocnienia, która polega na nagradzaniu psa za pożądane zachowania i motywowanie go do wykonywania zadań w określony sposób. W niektórych sytuacjach korzyści przynosi także ignorowanie pupila, powodujące, że jego zachowanie nie przynosi mu żadnych korzyści. Niezależnie od stosowanej metody, w rozwiązywaniu problemów z zachowaniem istotne są konsekwencja, stanowczość oraz spokój.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Co zrobić, aby pies przestał jeść kupy? Poznaj przyczyny koprofagii

Zdarza się, że niektóry psy wpadają w nieprzyjemny nawyk i zaczynają zjadać kupy. Fachowo to zjawisko nazywa się koprofagią. W świecie zwierząt to zjawisko nie jest czymś dziwnym czy obrzydliwym, ale u psów powinno nas zaniepokoić.

Jak przygotować swój dom na przyjście szczeniaka?

Pojawienie się w domu szczeniaka to ogromne przeżycie dla wszystkich domowników. Taka sytuacja wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, co zapewni komfort zarówno opiekunom, jak i samemu zwierzęciu. Przede wszystkim nie można zapomnieć o zakupie niezbędnych akcesoriów, które przydadzą się podczas pierwszych dni pobytu w nowym domu.

Kup teraz