Jak zbudować zdrową relację z psem?

łapy psa i ręce człowieka

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Szkolenie psa – podstawowe zasady

W szkoleniu psa istotne jest, by zacząć tak szybko, jak to możliwe, zadbać o właściwą motywację i rozpocząć naukę od prostych zadań.

Zacznij tak szybko, jak to możliwe

Szkolenie warto zacząć, gdy pies ma około osiem tygodni. U szczeniąt, które wcześnie rozpoczęły naukę, nie dochodzi do utrwalenia niepożądanych zachowań. W efekcie mają one mniej problemów behawioralnych w dorosłym wieku.

Zadbaj o właściwą motywację

Szkoląc psa, trzeba zadbać o właściwą motywację. Jej brak sprawi, że trening nie odniesie pożądanych efektów. Konieczne jest więc ustalenie, co ma dla pupila największą wartość. Jeśli jest to jedzenie, motywacją do działania może być zdobywanie pokarmu w postaci ulubionych smakołyków. Jeżeli z kolei motywująco działa na psa zabawa, warto posłużyć się jego ulubioną zabawką.

Rozpocznij naukę od prostych zadań

W szkoleniu psa istotne jest, by zacząć od prostych, przyjemnych ćwiczeń, które pupil będzie z chęcią wykonywał. Zazwyczaj na początek rekomenduje się naukę reagowania na imię i przywoływanie. Proste zadania pozwalają stworzyć solidne podstawy do dalszej nauki i sprawiają satysfakcję zarówno opiekunowi, jak i psu.

pies z opiekunem

Jak budować zaufanie?

W budowaniu zaufania istotne są pieszczoty i głos. Opiekun powinien głaskać i drapać pupila, a także mówić do niego w sposób spokojny, bez podnoszenia głosu. Niezwykle ważne jest również zaspokajania potrzeb czworonoga – osoba, która podaje psu jedzenie, jest w stanie szybko zdobyć jego zaufanie. Opiekun powinien ponadto poświęcać pupilowi czas, bawić się z nim i kilka razy w tygodniu zabierać na dłuższy spacer. Należy przy tym pamiętać, by pozostawione przez czworonoga nieczystości zbierać przy pomocy psich worków i wyrzucać do specjalnych pojemników na psie odchody.

Skuteczne metody rozwiązywania problemów behawioralnych

Najskuteczniejszą metodą rozwiązywania problemów behawioralnych jest metoda pozytywnego wzmocnienia, która polega na nagradzaniu psa za pożądane zachowania i motywowanie go do wykonywania zadań w określony sposób. W niektórych sytuacjach korzyści przynosi także ignorowanie pupila, powodujące, że jego zachowanie nie przynosi mu żadnych korzyści. Niezależnie od stosowanej metody, w rozwiązywaniu problemów z zachowaniem istotne są konsekwencja, stanowczość oraz spokój.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Sprawdź, czym jest wybieg dla psów i co się w nim znajduje

Wybieg dla psów to ogrodzony teren zielony, który zaprojektowano z myślą o czworonogach mieszkających w mieście. Wchodzi się na niego przez specjalne śluzy, które zapobiegają swobodnemu opuszczaniu terenu zabawy przez pupila i przeciwdziałają ewentualnym ucieczkom. Wybieg dla psów stanowi jedno z nielicznych, ogólnodostępnych miejsc, w którym czworonóg może zostać bez przeszkód spuszczony ze smyczy. Oferuje […]

3 powody, dla których warto odwiedzić psi park

Psi park jest miejscem, w którym opiekun może bezpiecznie spuścić psa ze smyczy i pozwolić mu na swobodną zabawę. Stanowi dużą atrakcję dla czworonogów i cieszy się uznaniem wśród ich właścicieli.

Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Kup teraz