Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

tresura psa

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

O czym trzeba pamiętać podczas wychowywania psa?

Wychowywanie psa trzeba rozpocząć już od samego początku, gdy zwierzę pojawi się w domu. Dotyczy to nie tylko szczeniaków, ale również dorosłych psów, które zostały przygarnięte np. ze schroniska. Zapoznawanie czworonogów z zasadami panującymi w domu pozwala wypracować oraz wzmocnić pożądane zachowania, oraz zminimalizować ryzyko występowania tych, które nie są korzystne.

Warto pamiętać o tym, aby do wychowywania podchodzić z rozsądkiem, a jednocześnie być konsekwentnym. Pies także znalazł się w nowej dla niego sytuacji, dlatego pierwsze treningi nie powinny być zbyt intensywne. Należy przyłożyć szczególną wagę do nauki najważniejszych zasad, takich jak chodzenie na smyczy, przybiegania na zawołanie czy zachowanie czystości w domu. Takie zachowania wpływają na komfort opiekunów, a także bezpieczeństwo psiaka.

Trening psa

Jak rozpocząć wychowywanie psa?

Dla wielu opiekunów najtrudniejsza jest nauka czystości. W tym celu przydadzą się akcesoria, takie jak podkłady higieniczne. Należy je ustawić w łatwodostępnym miejscu i zachęcać psa do załatwiania się na nich. Zwierzę powinno być nagradzane za każde dobre zachowanie, co z pewnością przełoży się na to, że będzie chętniej korzystał z mat. Stopniowo należy rezygnować z podkładów, aż staną się one zupełnie niepotrzebne. 

W przypadku szczeniaków niezbędne jest wyprowadzanie ich na zewnątrz, aby miały okazję załatwić potrzeby fizjologiczne. Niezbędne są do tego psie worki. Warto zabierać zwierzę na podwórko zawsze po jedzeniu oraz zabawie. Pomoże to wypracować umiejętność załatwiania się podczas takich spacerów. 

Szczeniak powinien także być uczony reagowania na swoje imię oraz przybiegania do opiekuna na zawołanie. Pierwsze treningi należy rozpocząć na dłuższej smyczy, która będzie zabezpieczeniem dla psa. Warto także socjalizować malucha z innymi psami. Takim miejscem, które świetnie się do tego sprawdza, jest psi wybieg. Jest to miejsce ogrodzone, w którym znajduje się wiele udogodnień, takich jak m.in. pojemnik na psie odchody czy przeszkody. Na takim placu szczeniak może spożytkować swoją energię oraz zapoznać się z innymi zwierzakami.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Co zrobić, aby pies przestał jeść kupy? Poznaj przyczyny koprofagii

Zdarza się, że niektóry psy wpadają w nieprzyjemny nawyk i zaczynają zjadać kupy. Fachowo to zjawisko nazywa się koprofagią. W świecie zwierząt to zjawisko nie jest czymś dziwnym czy obrzydliwym, ale u psów powinno nas zaniepokoić.

Jak przygotować swój dom na przyjście szczeniaka?

Pojawienie się w domu szczeniaka to ogromne przeżycie dla wszystkich domowników. Taka sytuacja wymaga jednak odpowiedniego przygotowania, co zapewni komfort zarówno opiekunom, jak i samemu zwierzęciu. Przede wszystkim nie można zapomnieć o zakupie niezbędnych akcesoriów, które przydadzą się podczas pierwszych dni pobytu w nowym domu.

Kup teraz