Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

pies na kanapie

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Jak interpretować język ciała, gesty i mimikę psa?

Efektywna komunikacja z psem wymaga właściwej interpretacji jego języka ciała. Istotne jest, by nauczyć się czytania gestów i mimiki czworonoga, które są w stanie wiele powiedzieć o jego nastroju, potrzebach, a także intencjach.

Szczęście

Szczęśliwy pies ma lekko rozchylony pysk, często z wystawionym językiem, swobodnie merdający, zataczający delikatne okręgi ogon oraz szybko wijące się lub ustawione w kształt litery C ciało. Jego uszy są najczęściej postawione, lecz nie nasłuchujące.

Chęć do zabawy

Pies wyraża chęć do zabawy, rozkładając przednie łapy i kłaniając się, równocześnie unosząc tył ciała i merdając ogonem. Często rozciąga także do tyłu kąciki warg.

pies podaje łapę

Lęk

Zlękniony, zestresowany pies przybiera niską postawę ciała, uszy kładzie wzdłuż głowy i podkula ogon. Dodatkowo można zaobserwować u niego płytki oddech, a często także dyszenie.

Złość

Złość wyraża się u psa uniesieniem górnej wargi i uwydatnieniem zębów. Oznakami agresji są dodatkowo zmarszczony nos, zjeżona sierść na nosie i ogonie, warczenie i lekko pochylone, gotowe do skoku ciało.

Chęć wyjścia na dwór

Chęć wyjścia na dwór jest zazwyczaj sygnalizowana przez popiskiwanie, oddychanie głośniej niż zazwyczaj, a także podchodzenie do drzwi i skrobanie w nie pazurami.

Jak reagować na zachowanie psa?

Jeżeli pies wykazuje oznaki stresu, należy znaleźć przyczyny tego zachowania i spróbować rozładować skumulowane napięcie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być długi spacer lub wspólny trening, pozwalające pozytywnie zmęczyć zarówno ciało, jak i umysł. W sytuacji zamanifestowania przez psa złości, należy zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i, unikając kontaktu wzrokowego, wydać stosowną komendę w sposób stanowczy, lecz bez podnoszenia głosu. Istotne jest też, by rozpoznać i możliwie najszybciej usunąć przyczynę gniewu czworonoga.

A jak reagować na popiskiwanie psa chcącego wyjść na dwór? Oczywiście wyprowadzając go na spacer, wcześniej zabierając ze sobą psie worki, dzięki którym można usunąć pozostawione przez pupila nieczystości i wyrzucić je do jednego ze specjalnych pojemników na psie odchody.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Co zrobić, aby pies przestał jeść kupy? Poznaj przyczyny koprofagii

Zdarza się, że niektóry psy wpadają w nieprzyjemny nawyk i zaczynają zjadać kupy. Fachowo to zjawisko nazywa się koprofagią. W świecie zwierząt to zjawisko nie jest czymś dziwnym czy obrzydliwym, ale u psów powinno nas zaniepokoić.

Kup teraz