Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

pies na kanapie

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Jak interpretować język ciała, gesty i mimikę psa?

Efektywna komunikacja z psem wymaga właściwej interpretacji jego języka ciała. Istotne jest, by nauczyć się czytania gestów i mimiki czworonoga, które są w stanie wiele powiedzieć o jego nastroju, potrzebach, a także intencjach.

Szczęście

Szczęśliwy pies ma lekko rozchylony pysk, często z wystawionym językiem, swobodnie merdający, zataczający delikatne okręgi ogon oraz szybko wijące się lub ustawione w kształt litery C ciało. Jego uszy są najczęściej postawione, lecz nie nasłuchujące.

Chęć do zabawy

Pies wyraża chęć do zabawy, rozkładając przednie łapy i kłaniając się, równocześnie unosząc tył ciała i merdając ogonem. Często rozciąga także do tyłu kąciki warg.

pies podaje łapę

Lęk

Zlękniony, zestresowany pies przybiera niską postawę ciała, uszy kładzie wzdłuż głowy i podkula ogon. Dodatkowo można zaobserwować u niego płytki oddech, a często także dyszenie.

Złość

Złość wyraża się u psa uniesieniem górnej wargi i uwydatnieniem zębów. Oznakami agresji są dodatkowo zmarszczony nos, zjeżona sierść na nosie i ogonie, warczenie i lekko pochylone, gotowe do skoku ciało.

Chęć wyjścia na dwór

Chęć wyjścia na dwór jest zazwyczaj sygnalizowana przez popiskiwanie, oddychanie głośniej niż zazwyczaj, a także podchodzenie do drzwi i skrobanie w nie pazurami.

Jak reagować na zachowanie psa?

Jeżeli pies wykazuje oznaki stresu, należy znaleźć przyczyny tego zachowania i spróbować rozładować skumulowane napięcie. Rozwiązaniem w takiej sytuacji mogą być długi spacer lub wspólny trening, pozwalające pozytywnie zmęczyć zarówno ciało, jak i umysł. W sytuacji zamanifestowania przez psa złości, należy zachować spokój, nie wykonywać gwałtownych ruchów i, unikając kontaktu wzrokowego, wydać stosowną komendę w sposób stanowczy, lecz bez podnoszenia głosu. Istotne jest też, by rozpoznać i możliwie najszybciej usunąć przyczynę gniewu czworonoga.

A jak reagować na popiskiwanie psa chcącego wyjść na dwór? Oczywiście wyprowadzając go na spacer, wcześniej zabierając ze sobą psie worki, dzięki którym można usunąć pozostawione przez pupila nieczystości i wyrzucić je do jednego ze specjalnych pojemników na psie odchody.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Sprawdź, czym jest wybieg dla psów i co się w nim znajduje

Wybieg dla psów to ogrodzony teren zielony, który zaprojektowano z myślą o czworonogach mieszkających w mieście. Wchodzi się na niego przez specjalne śluzy, które zapobiegają swobodnemu opuszczaniu terenu zabawy przez pupila i przeciwdziałają ewentualnym ucieczkom. Wybieg dla psów stanowi jedno z nielicznych, ogólnodostępnych miejsc, w którym czworonóg może zostać bez przeszkód spuszczony ze smyczy. Oferuje […]

3 powody, dla których warto odwiedzić psi park

Psi park jest miejscem, w którym opiekun może bezpiecznie spuścić psa ze smyczy i pozwolić mu na swobodną zabawę. Stanowi dużą atrakcję dla czworonogów i cieszy się uznaniem wśród ich właścicieli.

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Kup teraz