Co zrobić, aby pies przestał jeść kupy? Poznaj przyczyny koprofagii

osoba sprzątająca po psie

Zdarza się, że niektóry psy wpadają w nieprzyjemny nawyk i zaczynają zjadać kupy. Fachowo to zjawisko nazywa się koprofagią. W świecie zwierząt to zjawisko nie jest czymś dziwnym czy obrzydliwym, ale u psów powinno nas zaniepokoić.

Przyczyny koprofagii u psów

Zjadanie odchodów przez psa jest problemem wielu właścicieli, nie należy to też do najprzyjemniejszych widoków. Przy pierwszym spotkaniu z takim zachowaniem pupila można przeżyć szok. Nasz czworonożny przyjaciel może być zainteresowany swoim kałem (autokoprofagia), jak i obcym, znalezionym w trawie (allokoprofagia).

Trudno jednoznacznie wyjaśnić, dlaczego psy cierpią na koprofagię. Przyczyn może być wiele. Najczęściej wskazuje się na niedobory składników w pożywieniu, przez co pies odczuwa braki i szuka potrzebnych mu substancji w znalezionym kale. Psy decydują też na zjedzenie odchodów w przypadku głodu i niedożywienia, dlatego tak ważne jest zadbanie o odpowiednią ilość dostarczanego pokarmu (nie należy jednak popadać w skrajności i zacząć przekarmiać pupila). Zwierzęta zmagają się z koprofagią również w sytuacji, kiedy w ich organizmie zagnieździły się pasożyty jelitowe. Innymi czynnikami mogą być: niedoczynność kory nadnerczy, niedobory enzymów trzustkowych, zewnątrzwydzielnicza niewydolność trustki, zaburzenia wchłaniania.

Zjadanie odchodów może mieć także podłoże psychologiczne. Niestety zbyt często słyszy się o fatalnych warunkach, w jakich przetrzymuje się psy. Zwierzęta żyjące w ciasnych i brudnych klatkach zaczynają zjadać swój kał. Niektóre psiaki, tak jak ludzie, zmagają się ze stresem. Sposobem radzenia sobie z nim jest właśnie koprofagia. Nie wszyscy  właściciele poświęcają swoim psom wiele czasu, od rana do późnego popołudnia pracują, potem są zmęczeni i nie mają ochoty na zabawę z pupilem. Pies, chcąc zwrócić na siebie uwagę lub czasem po prostu z powodu nudy sięga po swoje odchody.

pies w parku

Dieta psa a koprofagia – dlaczego pies je kupy?

Przyczyn tego, dlaczego pies je kupy, można dopatrywać się w jego diecie. Koprofagia wskazuje najczęściej na chęć uzupełnienia niedoborów składników pokarmowych w pożywieniu. Może wynikać także z odczuwanego przez psa głodu i sugerować, że nie otrzymuje on wystarczającej ilości pokarmu. W celu zapobiegania koprofagii należy więc zadbać o prawidłowe odżywianie czworonoga.

Jakie składniki powinny znaleźć się w diecie psa, by zapobiegać koprofagii?

Aby zapobiegać koprofagii u czworonożnego pupila, należy podawać mu dobrej jakości, właściwie zbilansowaną i pełnowartościową karmę. Dobrym pomysłem może być stosowanie surowej diety uzupełnionej minerałami i witaminami, wskazanymi przez lekarza weterynarii. Jadłospis psa warto wzbogacić o naturalne, suszone przysmaki – żołądki, płuca, a także żwacze wołowe, które wspomagają trawienie i perystaltykę jelit. W celu eliminacji ewentualnych zaburzeń trawienia i wchłaniania składników odżywczych, do diety czworonoga można wprowadzić poprawiające funkcjonowanie mikroflory jelitowej probiotyki oraz suszonego ananasa, który ułatwia trawienie białek, tym samym wspomagając ich przyswajanie.

Czego należy unikać w diecie psa, by zapobiegać koprofagii?

W zapobieganiu koprofagii istotne jest, by w diecie psa unikać monotonii oraz podawania taniej, niepełnowartościowej karmy.
Zdarza się, że powodem, dla którego pies je kupy, jest nic innego, jak atrakcyjny zapach napotkanych podczas spaceru odchodów. W takiej sytuacji dietę czworonoga warto wzbogacić o przysmaki o silnym aromacie, takie jak, chociażby wspomniane już suszone żwacze wołowe.

pies i karma

Co zrobić, jeśli nasz pies zjada odchody?

Zjadanie odchodów przez naszego pupila może doprowadzić do jego problemów żołądkowych, a nawet do złapania pasożytów, bakterii czy wirusów. W końcu nie wiadomo, co było w znalezionej przez niego kupie leżącej w trawniku.

Co zadziwiające, suki po urodzeniu szczeniąt zjadają ich odchody, aby zachować czystość legowiska i mieć kontrolę nad zdrowiem młodych. W tej sytuacji można przymknąć oko na spożywanie przez pupila kału, w innych przypadkach należy udać się po pomoc. Jeżeli chodzi o leczenie koprofagii, to najlepiej zgłosić się tym problemem do weterynarza. Lekarz będzie mógł przeprowadzić odpowiednie badania i z ich wyników stwierdzić, z jakiego powodu pies zjada odchody i wtedy zająć się wyeliminowaniem tej przyczyny. Czasem wystarczą tylko odpowiednie leki lub odrobaczenie i zwierzę przestanie interesować się zjadaniem odchodów. Zdarza się, że koprofagia ma głębsze podłoże i niezbędna będzie wizyta u psiego behawiorysty, który pomoże wyzbyć się złych nawyków. 

Koprofagia u szczeniąt: naturalne czy problematyczne?

W wypadku szczeniąt koprofagia jest zjawiskiem naturalnym. Bierze ono do pyska wszystko, co znajduje się w jego zasięgu, z kałem włącznie. Jest to zachowanie typowe dla czworonogów w tym wieku, które dopiero poznają otaczający je świat i chcą zaspokoić swoją ciekawość. Większość szczeniąt z czasem wyrasta z koprofagii. Może się jednak zdarzyć, że nawyk jedzenia odchodów ulegnie utrwaleniu i będzie towarzyszył psu także w dorosłym życiu. Z tego powodu, jeżeli szczenię wykazuje tendencję do zjadania kup, opiekun powinien postarać się odwrócić jego uwagę i jak najszybciej nauczyć je komendy „zostaw”. W zapobieganiu koprofagii istotne jest ponadto powstrzymanie się przed surowym karaniem psiaka za brudzenie w domu, gdyż może to wywoływać u niego chęć posprzątania po sobie i skutkować zjadaniem własnych odchodów.

Jakie profilaktyczne działania można podjąć samemu?

Warto pamiętać o tym, aby sprzątać kupy po swoim psie za pomocą psich worków i wyrzucać je od razu do specjalnego kosza na ich odchody. Po pierwsze dla czystości i bezpieczeństwa ludzi, a po drugie, aby uniknąć właśnie zjadania przez psa kup. Naszym czworonożnym przyjaciołom przyda się też dobrej jakości karma, która zapewni im wszystkie niezbędne składniki pokarmowe. Dobre warunki i czas poświęcony zwierzakowi również mogą uchronić go przed wpadnięciem w nieprzyjemny nawyk.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

3 powody, dla których warto odwiedzić psi park

Psi park jest miejscem, w którym opiekun może bezpiecznie spuścić psa ze smyczy i pozwolić mu na swobodną zabawę. Stanowi dużą atrakcję dla czworonogów i cieszy się uznaniem wśród ich właścicieli.

Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Kup teraz