Psia kupa – niepokojące sygnały, na które warto zwrócić uwagę

worki na psie kupy

Sprzątanie po psie to nie tylko obowiązek właściciela i wyraz dobrej kultury, ale też niepowtarzalna okazja na bliskie monitorowanie stanu zdrowia swojego pupila. Podobnie jak właściciele kotów, którzy sprzątając kuwetę mają na co dzień podgląd na ewentualne zmiany w odchodach swojego pupila, właściciele psów powinni zwracać uwagę na to, że kupa psiaka zrobiła się nagle rzadsza,
bardziej miękka lub zmieniła kolor. Jakie niepokojące sygnały warto rozpoznawać i zwrócić na nie szczególną uwagę?

Jakie zmiany psiej kupy warto obserwować uważnie?

Na stan psiej kupy wpływa nie tylko jego wiek czy wielkość, ale też przede wszystkim dieta oraz stan zdrowia. W optymalnym scenariuszu, gdy mamy do czynienia ze zdrowym i dobrze odżywiającym się psem, kupa powinna być dobrze uformowana, nie za twarda i nie za miękka, przypominająca swoją konsystencją plastelinę. Jeśli podczas zbierania kupy do woreczka czujesz, że jest zwarta, wilgotna i nie łamie się przy podnoszeniu, odchody Twojego pupila nie sugerują żadnych niepokojących zmian. Wiedząc jaka kupa jest dla Twojego psa normalna, zbierając na co dzień jego odchody możesz mieć znacznie lepszą kontrolę nad ewentualnymi znakami ostrzegawczymi i zmianami, które wskazują na wiele możliwych problemów zdrowotnych.

Alarmujące objawy – na co zwrócić uwagę w psiej kupie?

Alarmująca powinna być biegunka lub mocne rozluźnienie kału (nie jednorazowe, bo to może zdarzyć się np. po zjedzeniu czegoś niedozwolonego), nieprawidłowy kolor lub mocno wyczuwalny zapach, a także krew i śluz widoczne w kupie. Jeśli Twój pies jest na diecie mięsnej, kolor kup powinien być brązowy, tym ciemniejszy, im więcej w diecie mięsa. Jej zapach powinien być wyczuwalny, łagodny lub średnio intensywny, ale nie przytłaczający – bardzo śmierdząca kupa może być sygnałem nieprawidłowej diety lub poważniejszych problemów zdrowotnych. Co ciekawe, jeśli kupa jest zbyt duża, problem może leżeć po stronie niestrawności lub przekarmianiu zwierzaka.

Niepokojące sygnały? Odwiedź weterynarza, by sprawdzić zdrowie pupila

Oprócz wizualnych i zapachowych parametrów psiej kupy, zdecydowanie niepokojącym i wymagającym szybkiej wizyty u weterynarza objawem będzie pojawienie się widocznych robaków (choć pasożyty, wbrew pozorom, bywają zwykle niewidoczne i niewykrywalne gołym okiem), krwi (która może być oznaką krwawienia wewnętrznego w przewodzie pokarmowym, stanów zapalnych, nowotworów lub ciał obcych połkniętych przez psa), a także śluzu, który będzie wiązał się zwykle z patologiami okolicy jelita grubego lub obecnością pasożytów.

Do zbierania psich odchodów dobrze jest wykorzystać najwygodniejszą z metod, czyli woreczki na psie kupy. Każda zmiana może być oznaką kłopotów, dlatego widząc niepokojące sygnały zawsze warto zweryfikować problem z weterynarzem, szczególnie, gdy kupy wyglądają zupełnie inaczej, niż dotychczas.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Dlaczego warto kupić kosze na psie odchody bezpośrednio od producenta?

Sprzątanie po czworonogach to obowiązek każdego opiekuna psów. Mimo że nadal jest to dużym problemem, zwłaszcza w miastach, to coraz więcej osób ma świadomość tego, że jest to ważne. Ogromnym ułatwieniem w sprzątaniu nieczystości jest ustawienie w newralgicznych miejscach specjalnych pojemników na psie odchody.

Czy zabezpieczać psa przed kleszczami także zimą?

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Opiekunowie psów powinni zadbać o to, aby zabezpieczyć swoje czworonogi przed kleszczami, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia poważnymi chorobami.

Aktywny jesienny spacer z psem – jak się przygotować?

Spacer to dla psa nie tylko czas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Wyjście powinno zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu oraz dać możliwość eksploracji otoczenia i socjalizacji z innymi psami. Spacer jest dla czworonoga również okazją do spędzenia przyjemnych chwil ze swoim ludzkim przewodnikiem. Jesienią właściciele psów mogą zaplanować wyjścia do parków urozmaicone zabawami węchowymi w postaci poszukiwania […]

Kup teraz