Karmienie psa a odchody – jaki wpływ na kupy ma odżywianie?

karmienie psa a odchody

Psia kupa wskazuje, czy pies jest odpowiednio karmiony. Źle dobrana karma może doprowadzić do wystąpienia problemów jelitowych. W sytuacji, gdy nie mamy pewności, czy są one powodowane nieodpowiednim żywieniem, czy chorobą, zawsze najlepiej udać się do weterynarza i skonsultować z nim swoje obawy.

Powody, dla których warto obserwować psią kupę

Odpowiedzialne posiadanie psa wiąże się z zapewnieniem mu jak najlepszej opieki. Zwierzęta tak samo jak ludzie chorują, mają alergie i reagują lepiej lub gorzej na dane pożywienie. Obserwowanie psich odchodów umożliwia skontrolowanie, czy układ pokarmowy psa odpowiednio trawi pokarm.

Kupa psa powinna mieć plastyczną strukturę i kolor od odcienia jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Dziwny kolor kału (np. czarny lub zielony), widoczne smugi krwi lub zbyt miękka kupa, mogą wskazywać na choroby. Właściciel, który interesuje się odchodami swojego psa, może szybko zareagować na każdą zmianę.

Jak jedzenie wpływa na odchody psa?

Większość właścicieli psów karmi swoje pupile suchą karmą, czasem zdarzają się też zwolennicy karmy mokrej, a ostatnio coraz częściej można się spotkać z karmieniem psa zgodnie z dietą BARF. Każde z tych rozwiązań będzie wpływać na zapach, kolor i strukturę psiej kupy.

Przyjmuje się, że dieta BARF jest najbardziej korzystna dla psa, choć oczywiście zależy to od konkretnego osobnika. Zwykle w szybkim tempie można zauważyć, że pies, jedząc surowe mięso, załatwia się rzadziej, a także to, że jego odchody są twardsze i mniej śmierdzące niż w przypadku karmienia psa gotową, sklepową karmą, w której często znajduje się dużo zbędnych dodatków. Karmienie psa dużą ilością kości może doprowadzić do bardzo jasnego koloru kupy oraz jej gruzowatej struktury.

Należy zaznaczyć, że każda nagła zmiana w sposobie żywienia psa może negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy zwierzęcia. Przykładowo – przejście z suchej karmy na BARF powinno odbywać się stopniowo.

dieta psa

Kontrola odchodów psa podczas sprzątania

Idealną okazją do skontrolowania odchodów psa jest sytuacja, w której sprząta się psią kupę podczas spaceru, zbierając ją za pomocą specjalnych worków i wrzucając do pojemników na odchody psa. Ta obowiązkowa czynność nie powinna być więc odbierana jako coś nieprzyjemnego. W końcu oprócz pozostawienia czystej przestrzeni, można sprawdzić, czy pies odpowiednio się odżywia i czy nie zmaga się z żadnymi problemami związanymi z układem pokarmowym.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Kup teraz