Karmienie psa a odchody – jaki wpływ na kupy ma odżywianie?

karmienie psa a odchody

Psia kupa wskazuje, czy pies jest odpowiednio karmiony. Źle dobrana karma może doprowadzić do wystąpienia problemów jelitowych. W sytuacji, gdy nie mamy pewności, czy są one powodowane nieodpowiednim żywieniem, czy chorobą, zawsze najlepiej udać się do weterynarza i skonsultować z nim swoje obawy.

Powody, dla których warto obserwować psią kupę

Odpowiedzialne posiadanie psa wiąże się z zapewnieniem mu jak najlepszej opieki. Zwierzęta tak samo jak ludzie chorują, mają alergie i reagują lepiej lub gorzej na dane pożywienie. Obserwowanie psich odchodów umożliwia skontrolowanie, czy układ pokarmowy psa odpowiednio trawi pokarm.

Kupa psa powinna mieć plastyczną strukturę i kolor od odcienia jasnobrązowego do ciemnobrązowego. Dziwny kolor kału (np. czarny lub zielony), widoczne smugi krwi lub zbyt miękka kupa, mogą wskazywać na choroby. Właściciel, który interesuje się odchodami swojego psa, może szybko zareagować na każdą zmianę.

Jak jedzenie wpływa na odchody psa?

Większość właścicieli psów karmi swoje pupile suchą karmą, czasem zdarzają się też zwolennicy karmy mokrej, a ostatnio coraz częściej można się spotkać z karmieniem psa zgodnie z dietą BARF. Każde z tych rozwiązań będzie wpływać na zapach, kolor i strukturę psiej kupy.

Przyjmuje się, że dieta BARF jest najbardziej korzystna dla psa, choć oczywiście zależy to od konkretnego osobnika. Zwykle w szybkim tempie można zauważyć, że pies, jedząc surowe mięso, załatwia się rzadziej, a także to, że jego odchody są twardsze i mniej śmierdzące niż w przypadku karmienia psa gotową, sklepową karmą, w której często znajduje się dużo zbędnych dodatków. Karmienie psa dużą ilością kości może doprowadzić do bardzo jasnego koloru kupy oraz jej gruzowatej struktury.

Należy zaznaczyć, że każda nagła zmiana w sposobie żywienia psa może negatywnie wpłynąć na układ pokarmowy zwierzęcia. Przykładowo – przejście z suchej karmy na BARF powinno odbywać się stopniowo.

dieta psa

Kontrola odchodów psa podczas sprzątania

Idealną okazją do skontrolowania odchodów psa jest sytuacja, w której sprząta się psią kupę podczas spaceru, zbierając ją za pomocą specjalnych worków i wrzucając do pojemników na odchody psa. Ta obowiązkowa czynność nie powinna być więc odbierana jako coś nieprzyjemnego. W końcu oprócz pozostawienia czystej przestrzeni, można sprawdzić, czy pies odpowiednio się odżywia i czy nie zmaga się z żadnymi problemami związanymi z układem pokarmowym.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Dlaczego warto kupić kosze na psie odchody bezpośrednio od producenta?

Sprzątanie po czworonogach to obowiązek każdego opiekuna psów. Mimo że nadal jest to dużym problemem, zwłaszcza w miastach, to coraz więcej osób ma świadomość tego, że jest to ważne. Ogromnym ułatwieniem w sprzątaniu nieczystości jest ustawienie w newralgicznych miejscach specjalnych pojemników na psie odchody.

Czy zabezpieczać psa przed kleszczami także zimą?

Kleszcze to niewielkich rozmiarów pajęczaki, które mogą przenosić wiele groźnych chorób. Są one niebezpieczne nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt. Opiekunowie psów powinni zadbać o to, aby zabezpieczyć swoje czworonogi przed kleszczami, a tym samym zminimalizować ryzyko zakażenia poważnymi chorobami.

Aktywny jesienny spacer z psem – jak się przygotować?

Spacer to dla psa nie tylko czas załatwiania potrzeb fizjologicznych. Wyjście powinno zapewnić mu odpowiednią ilość ruchu oraz dać możliwość eksploracji otoczenia i socjalizacji z innymi psami. Spacer jest dla czworonoga również okazją do spędzenia przyjemnych chwil ze swoim ludzkim przewodnikiem. Jesienią właściciele psów mogą zaplanować wyjścia do parków urozmaicone zabawami węchowymi w postaci poszukiwania […]

Kup teraz