Jak dbać o kondycję psa? Profilaktyka zdrowotna

profilaktyka zdrowotna psa

Każdy właściciel posiadający czworonożnego przyjaciela chce, aby cieszył się on dobrym zdrowiem i kondycją fizyczną. W tym celu konieczne jest stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety oraz wdrożenie stałej aktywności.

Jednak to nie wszystko – systematyczne wizyty kontrolne w gabinecie weterynaryjnym oraz stosowanie się do poleceń lekarza znacząco przyczynią się do uniknięcia poważnych dolegliwości.

Dlaczego profilaktyka zdrowotna u psa jest tak ważna?

Tak jak w przypadku ludzi, tak też u pupili profilaktyka jest niezwykle ważna. Systematyczne wykonywanie podstawowych badań w gabinecie weterynaryjnym pozwoli uniknąć wielu nieprzyjemnych dolegliwości oraz poważnych chorób. Profilaktyka powinna polegać na regularnej kontroli stanu zdrowia, szczepieniach (obowiązkowych i zalecanych), odpowiedniej diecie oraz aktywności fizycznej, odrobaczaniu, a także w razie konieczności – stosowaniu leków przepisanych przez weterynarza. Warto pamiętać, aby działania te były wykonywane regularnie, nawet jeśli nasz pupil nie choruje i jest w dobrej kondycji.

Co więcej, czasami u psów pojawiają się problemy behawioralne, które niejednokrotnie są bagatelizowane. To duży błąd, dlatego podczas wizyty kontrolnej warto skonsultować niepokojące zachowanie. Weterynarz zadba nie tylko o zdrowie fizyczne, ale również emocjonalne.

Systematyczna profilaktyka znacząco przyczyni się do świetnej kondycji i zdrowia naszego pieska.

Jakie badania i szczepienia należy wykonywać co roku?

Nasz pupil nie jest w stanie zasygnalizować, że w jego organizmie dzieje się coś złego, dlatego konieczne jest regularne przeprowadzanie podstawowych badań klinicznych (temperatura, osłuchanie serca, kontrola tętna) połączonych z badaniem krwi, kału oraz moczu.

Szczepienia pozwalają uchronić pupila przed groźnymi chorobami, które mogą być niebezpieczne dla jego zdrowia i życia. Chcąc, aby pies był w dobrej kondycji, należy systematycznie wykonywać szczepienia, począwszy od wieku szczenięcego:

  • szczepienie przeciwko nosówce i parwowirozie: 6-7 tydzień życia;
  • powtórzenie szczepienia przeciwko nosówce i parwowirozie, dodatkowo przeciwko zakaźnemu zapaleniu wątroby (choroba Rubartha), kaszlowi kenelowemu oraz leptospirozie: 9-11 tydzień życia;
  • nosówka i parwowiroza, zakaźne zapalenie wątroby, kaszel kenelowy, leptospiroza: 12-13 tydzień życia;
  • szczepienie przeciwko wściekliźnie: czwarty miesiąc życia.

Kiedy nasz pupil ukończy pierwszy rok życia, wszystkie wymienione szczepienia należy powtórzyć zgodnie z zaleceniami weterynarza. Należy pamiętać, że co roku nasz pies obowiązkowo musi otrzymać szczepionkę przeciw wściekliźnie. Dodatkowo warto zaszczepić pupila nieobowiązkowymi szczepionkami, np. na choroby odkleszczowe. Pierwsza z nich podawana jest po 12 tygodniu życia, kolejne po ok. 3-4 tygodniach.

pies w dobrej kondycji

Dlaczego tak ważne jest odrobaczanie i kontrolowanie odchodów psa?

Psy uwielbiają wąchać wszystko co je otacza, łącznie z błotem, pozostałościami jedzenia czy śmieciami. Wszędzie tam znajduje się skupisko niebezpiecznych zarazków, dlatego warto systematycznie stosować preparaty odrobaczające. Takie działanie znacząco przyczyni się do ograniczenia inwazji pasożytów. Organizmy pasożytnicze znajdujące się w jelitach czworonogów mają negatywny wpływ na ich stan zdrowia oraz kondycję. Głównie objawia się to problemami jelitowo-żołądkowymi, anemią, a także niską odpornością. Występowanie pasożytów jest szczególnie niebezpieczne w przypadku szczeniąt. Warto również pamiętać o regularnym stosowaniu preparatów mających na celu zapobieganie inwazji pasożytów z zewnątrz. Mowa tutaj o pchłach lub kleszczach, przenoszących choroby odkleszczowe, które mimo podjętego leczenia mogą okazać się śmiertelne.

Dodatkowo należy systematycznie kontrolować odchody. Warto to robić każdorazowo przy ich sprzątaniu za pomocą woreczków, które znaleźć można przy specjalnych pojemnikach na psie odchody. Jeśli podczas zbierania kupy jest ona wilgotna, zwarta i nie łamie się, oznacza to, że nie ma powodów do niepokoju. W sytuacji, kiedy zostanie dostrzeżona kolejna biegunka bądź mocne rozluźnienie odchodów, połączone ze zmianą koloru oraz intensywnym zapachem, należy jak najszybciej podjąć działania mające na celu odrobaczenie pupila. Dodatkowo śluz oraz krew zawarta w kale również może być niepokojącym sygnałem. Zaleca się także okresowe badanie laboratoryjne kału, które znacząco wpłynie na skuteczną profilaktykę.

Systematyczne wykonywanie badań jest niezwykle ważne, dlatego konieczne są regularne wizyty u weterynarza, który ma odpowiednią wiedzę. Co ważne – nie wolno na własną rękę odrobaczać czy leczyć pupila – warto zaufać w tej kwestii doświadczonemu specjaliście

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Sztuka wychowania psa – podstawowe zasady i praktyki

Wychowanie szczeniaka to nie lada wyzwanie dla jego opiekunów. Tylko odpowiednie podejście do tego tematu już od pierwszych tygodni życia zwierzęcia gwarantuje osiągnięcie oczekiwanego sukcesu. Jeśli planujesz przygarnąć szczeniaka lub pod Twoich dachem już pojawił się czworonóg, koniecznie poznaj najważniejsze zasady oraz praktyki dotyczące jego wychowania.

Co zrobić, aby pies przestał jeść kupy? Poznaj przyczyny koprofagii

Zdarza się, że niektóry psy wpadają w nieprzyjemny nawyk i zaczynają zjadać kupy. Fachowo to zjawisko nazywa się koprofagią. W świecie zwierząt to zjawisko nie jest czymś dziwnym czy obrzydliwym, ale u psów powinno nas zaniepokoić.

Kup teraz