Jakie komendy powinien znać pies? Poradnik dla opiekunów

komendy dla psa

Uczenie psa komend nie jest łatwe, ale za to zapewnia opiekunom mnóstwo zabawy. Odpowiednie ułożenie psiaka ma ogromne znaczenie w procesie wychowania zwierzęcia, dlatego też warto poświęcić czas na ćwiczenia.

Trening czworonoga jest przydatny w wielu codziennych sytuacjach. Efektywna komunikacja z psem podczas spaceru czy w trakcie kąpieli pozytywnie wpływa na relacje opiekun-zwierzę. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie komendy powinien znać Twój mały przyjaciel, warto zdecydować się na kilka podstawowych, takich jak: „Siad”, „Czekaj”, „Leżeć”.

Komenda „Siad” – łatwe do nauki polecenie

Nauka komendy „Siad” jest niezwykle prosta. Zazwyczaj czworonogi bardzo szybko uczą się, że po usłyszeniu polecenia powinny zająć pozycję siedzącą. W większości przypadków nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia ze szczeniakiem, czy z dorosłym już psem – polecenie jest zwykle wykonywane bez dodatkowej zachęty.

Trening komendy „Siad” przydaje się na co dzień, a także stanowi późniejsza bazę do nauki innych poleceń.

Komenda „Czekaj” – uczy psa cierpliwości i posłuszeństwa

Komenda „Czekaj” jest bardzo pożyteczna, gdyż z jej pomocą można nauczyć psa panowania nad emocjami oraz cierpliwości podczas spaceru. To właśnie w trakcie codziennych czynności, jak wyprowadzanie psa, konieczne może być uspokojenie entuzjazmu psa, aby móc posprzątać odchody po nim za pomocą specjalnych woreczków na psie kupy.

Poskromienie entuzjazmu psa w trakcie spaceru sprawia również, że mały przyjaciel idzie spokojnie, nie ciągnąc nas za sobą.

uczenie psa komend

Komenda „Leżeć” – uspokaja psa, kiedy potrzebujemy chwili dla siebie

Jeśli nasz pies uwielbia spędzać z nami każdą wolną chwilę i utrudnia wykonanie codziennych obowiązków, warto nauczyć go komendy „Leżeć”. Trening polecenia „Leżeć” nie należy do najłatwiejszych, gdyż zapanowanie nad emocjami jest trudne dla psa. Dlatego też w tym przypadku warto poświęcić dużo uwagi swojemu zwierzęcemu przyjacielowi i wykorzystać do treningu specjalne smakołyki.

Niekiedy sama nauka komendy „Leżeć” jest niewystarczająca i konieczne jest dodatkowe wydanie polecenia „Czekaj”.

Trening psa, zwłaszcza szczeniaków wymaga od ich opiekunów cierpliwości. Nauka komend to lekcja nie tylko dla czworonoga, ale również dla jego opiekuna, który w trakcie całego procesu poznaje swojego przyjaciela oraz jego potrzeby. Dlatego też warto zwracać uwagę na reakcje zwierzęcia – zwłaszcza podczas treningu w miejscach publicznych.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

Tarzanie w trawie – dlaczego pies to robi?

Większość właścicieli psów z pewnością zauważyła niezwykłe zamiłowanie ich czworonogów do tarzania się w trawie. Nie ulega wątpliwości, że czynność ta sprawia im dużą przyjemność. Dlaczego tak się dzieje? Jakie są przyczyny tarzania się psów w trawie?

Twój pies to podbiegacz? Dowiedz się, co zrobić

Psy, które biegają luzem na spacerach, nie słuchając komend swojego właściciela oraz zaczepiając inne czworonogi, są często przyczyną konfliktów z innymi opiekunami. Niepożądane zachowanie, jakim jest podbieganie do obcych, w wielu przypadkach wiąże się z nieprzewidzianą reakcją psów. Niestety, działania zwierząt, które się wcześniej nie poznały, mogą być różne – począwszy od strachu i wycofania, […]

Dlaczego warto kupić kosze na psie odchody bezpośrednio od producenta?

Sprzątanie po czworonogach to obowiązek każdego opiekuna psów. Mimo że nadal jest to dużym problemem, zwłaszcza w miastach, to coraz więcej osób ma świadomość tego, że jest to ważne. Ogromnym ułatwieniem w sprzątaniu nieczystości jest ustawienie w newralgicznych miejscach specjalnych pojemników na psie odchody.

Kup teraz