Jakie komendy powinien znać pies? Poradnik dla opiekunów

komendy dla psa

Uczenie psa komend nie jest łatwe, ale za to zapewnia opiekunom mnóstwo zabawy. Odpowiednie ułożenie psiaka ma ogromne znaczenie w procesie wychowania zwierzęcia, dlatego też warto poświęcić czas na ćwiczenia.

Trening czworonoga jest przydatny w wielu codziennych sytuacjach. Efektywna komunikacja z psem podczas spaceru czy w trakcie kąpieli pozytywnie wpływa na relacje opiekun-zwierzę. Dlatego jeśli zastanawiasz się, jakie komendy powinien znać Twój mały przyjaciel, warto zdecydować się na kilka podstawowych, takich jak: „Siad”, „Czekaj”, „Leżeć”.

Komenda „Siad” – łatwe do nauki polecenie

Nauka komendy „Siad” jest niezwykle prosta. Zazwyczaj czworonogi bardzo szybko uczą się, że po usłyszeniu polecenia powinny zająć pozycję siedzącą. W większości przypadków nie ma znaczenia, czy mamy do czynienia ze szczeniakiem, czy z dorosłym już psem – polecenie jest zwykle wykonywane bez dodatkowej zachęty.

Trening komendy „Siad” przydaje się na co dzień, a także stanowi późniejsza bazę do nauki innych poleceń.

Komenda „Czekaj” – uczy psa cierpliwości i posłuszeństwa

Komenda „Czekaj” jest bardzo pożyteczna, gdyż z jej pomocą można nauczyć psa panowania nad emocjami oraz cierpliwości podczas spaceru. To właśnie w trakcie codziennych czynności, jak wyprowadzanie psa, konieczne może być uspokojenie entuzjazmu psa, aby móc posprzątać odchody po nim za pomocą specjalnych woreczków na psie kupy.

Poskromienie entuzjazmu psa w trakcie spaceru sprawia również, że mały przyjaciel idzie spokojnie, nie ciągnąc nas za sobą.

uczenie psa komend

Komenda „Leżeć” – uspokaja psa, kiedy potrzebujemy chwili dla siebie

Jeśli nasz pies uwielbia spędzać z nami każdą wolną chwilę i utrudnia wykonanie codziennych obowiązków, warto nauczyć go komendy „Leżeć”. Trening polecenia „Leżeć” nie należy do najłatwiejszych, gdyż zapanowanie nad emocjami jest trudne dla psa. Dlatego też w tym przypadku warto poświęcić dużo uwagi swojemu zwierzęcemu przyjacielowi i wykorzystać do treningu specjalne smakołyki.

Niekiedy sama nauka komendy „Leżeć” jest niewystarczająca i konieczne jest dodatkowe wydanie polecenia „Czekaj”.

Trening psa, zwłaszcza szczeniaków wymaga od ich opiekunów cierpliwości. Nauka komend to lekcja nie tylko dla czworonoga, ale również dla jego opiekuna, który w trakcie całego procesu poznaje swojego przyjaciela oraz jego potrzeby. Dlatego też warto zwracać uwagę na reakcje zwierzęcia – zwłaszcza podczas treningu w miejscach publicznych.

MOŻE CI SIĘ SPODOBAĆ RÓWNIEŻ:

3 powody, dla których warto odwiedzić psi park

Psi park jest miejscem, w którym opiekun może bezpiecznie spuścić psa ze smyczy i pozwolić mu na swobodną zabawę. Stanowi dużą atrakcję dla czworonogów i cieszy się uznaniem wśród ich właścicieli.

Zrozumienie mowy ciała psa – poznaj tajemnice ich komunikacji

Zrozumienie mowy ciała psa to klucz do poprawnej komunikacji. Pozwala budować zdrową relację z czworonogiem i sprawia, że wspólne życie staje się łatwiejsze. Jak interpretować język ciała, gesty oraz mimikę psa i jak reagować na jego zachowanie?

Jak zbudować zdrową relację z psem?

Zbudowanie zdrowej relacji z psem jest konieczne, by wspólne życie było satysfakcjonujące dla obu stron. Wymaga od opiekuna dużego nakładu czasu i pracy, efekty są jednak tego warte.

Kup teraz